Menu

Lukyanuk wygrywa Rajd Cypru na zakończenie sezonu ERC

Alexey Lukyanuk

W weekend obyła się ostatnia runda Rajdowych Mistrzostw Europy – Rajd Cypru. Cypryjska impreza wiedzie w większości trasy po szutrowych drogach w górach Troodos. Tegoroczną edycję wygrał Rosjanin Alexey Lukyanuk, dzięki czemu zapewnił sobie tytuł Wicemistrza Europy. Tym razem na Cyprze nie było żadnej polskiej załogi.

Rajd Cypru rozpoczął się od odcinka kwalifikacyjnego, który wygrał Alexey Lukyanuk z czasem 2:43.1. Tuż za nim, drugie miejsce w kwalifikacjach zajął Łotysz Nikolay Gryazin (+0.89 sekundy), natomiast trzecie miejsce przypadło Węgrowi Davidowi Botce.

Pierwszy dzień rywalizacji należał do rosyjskiej załogi Lukyanuk/Arnautov, która po dwóch pierwszych OS-ach miała dwadzieścia osiem sekund przewagi nad drugim Nikolayem Gryazinem. Trzecie miejsce zajmował Mrjian Griebel.

Podczas porannej, sobotniej pętli (cztery odcinki specjalne) wygranymi OS-ami podzielili się Ralfs Sirmacis i Alexey Lukyanuk, obaj wygrali po dwa odcinki specjalne. Rosjanin dzięki równej jeździe, powiększył przewagę nad drugim w klasyfikacji Rajdu Cypru, Marjianem Griebelem do 1:04.03.

Sobotni poranek nie był udany dla załogi Gryazin/Fedorov, na szóstym odcinku Lagia 1, który miał wypadek i wycofał się z rywalizacji, dzięki czemu ich rodacy Sirmacis//Simins awansowali na trzecie miejsce w klasyfikacji rajdu.

Po południu wszystkie cztery odcinki specjalne wygrał Aleksey Lukyanuk powiększając przewagę nad drugim kierowcą do 1:35.5.

Również niedzielne dwa poranne odcinki (DHL Stavrovouni 2 i CYTANET Petrofani 2) należały do rosyjskiej załogi, która pewnie kroczyła po zwycięstwo w cypryjskiej imprezie.

Trzynasty odcinek Loves Cyprus Golden Stage 1 został odwołany, a drugi przejazd tej samej trasy o godzinę opóźniony.

Również ostatni OS Rajdu padł łupem Alexeya Lukyanuka, dzięki czemu Rosjanin wygrał cały rajd przed Marjianem Greibelem z Niemiec (+2:12.2) oraz Łotyszem Ralfsem Sirmacisem (+2:56.0).

Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE