Menu

Piotrek Biesiekirski u progu motocyklowych mistrzostw świata

Piotr Biesiekirski

Zaledwie 15-letni Piotrek Biesiekirski, tegoroczny zdobywca motocyklowego Pucharu Polski w klasie Moto3, weźmie za tydzień udział w testach do prestiżowego pucharu Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Biesiekirski przygodę z wyścigami motocyklowymi zaczynał dopiero rok temu, ale dzięki talentowi, bardzo intensywnym treningom i poświęceniu całej rodziny, już dziś staje u progu wielkiej kariery, mogąc zostać pierwszym Polakiem w Red Bull MotoGP Rookies Cup, serii uważanej za przedsionek mistrzostw świata MotoGP.

Po latach treningów sportów walki i windsurfingu, którym zawdzięcza wyjątkową dyscyplinę i motywację, niemal dokładnie rok temu Piotrek spróbował swoich sił na motocyklu wyścigowym.

Od tego czasu 15-latek regularnie ćwiczy na motocyklu po 40 godzin tygodniowo pod okiem trenerów ze słynnej szkoły KSB w hiszpańskiej Walencji. Jej absolwentami są m.in. aktualny wicelider mistrzostw świata Moto3 i zwycięzca ostatniego wyścigu w Aragonii, Jorge Navarro oraz 16-letni Iker Lecuona, który trafił właśnie z mistrzostw Europy prosto do MŚ Moto2.

Biesiekirski nie tylko trenuje i startuje w wielu seriach wyścigowych w Hiszpanii, gdzie karierę w motocyklowym motocrossie rozpoczął także jego starszy brat, Krzysiek, ale ściga się także w kraju. W swoim debiucie zdominował rywalizację w Pucharze Polski Moto3, wygrywając w barwach ekipy AIM Motocykle trzy z sześciu wyścigów, w dwóch kolejnych finiszując na drugim stopniu podium i zapewniając sobie tytuł na rundę przed końcem zmagań.

Talent i ciężką pracę Piotrka docenili organizatorzy prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup, która towarzyszy motocyklowym mistrzostwom świata MotoGP podczas wyścigów na najbardziej prestiżowych torach świata. Biesiekirski został dopiero piątym Polakiem w dziesięcioletniej historii tych zawodów, którego zaproszono na testy mające wyłonić stawkę na kolejny sezon.

W dniach 18-20 października na hiszpańskim torze Guadix zmierzy się ponad stu najszybszych nastolatków z całego świata. Tylko kilkunastu najlepszych dołączy w przyszłym roku do zawodników tegorocznej edycji i wystartuje w czternastu transmitowanych przez telewizje całego świata wyścigach podczas siedmiu rund MotoGP. Wielu pozostałym już same testy także pomogą trafić do innych znanych serii w sezonie 2017.

Puchar Red Bulla jest przedsionkiem mistrzostw świata Grand Prix. W tym roku w klasach Moto3 i Moto2 startuje aż 19 zawodników, którym drzwi do wielkiego ścigania otworzyła właśnie ta juniorska seria. Jednym z nich jest ubiegłoroczny mistrz świata Moto2 Johann Zarco, który w przyszłym roku awansuje do MotoGP. Do tej pory w Red Bull MotoGP Rookies Cup jeszcze nigdy nie startował Polak.

Zaproszenie na testy do Red Bull Rookies MotoGP Cup to dla mnie wielkie wyróżnienie i ogromna szansa. Nie spodziewałem się, że to możliwe na tak wczesnym etapie kariery, ale razem z moją rodziną i trenerami pracowaliśmy przez ostatni rok bardzo ciężko i jest mi bardzo miło, że ta praca została doceniona – powiedział Piotrek Biesiekirski.

Starty w przyszłorocznej edycji pucharu byłyby dla mnie spełnieniem marzeń, ale nie mam złudzeń i wiem, że na testy zaproszono najlepszych zawodników z całego świata, w tym dużo bardziej doświadczonych ode mnie, dlatego jadę do Hiszpanii z otwartą głową i chcę się przede wszystkim jak najwięcej nauczyć. To bardzo cenne doświadczenie, dlatego zamierzam czerpać z niego garściami niezależnie od wyniku. Jestem przekonany, że zaprocentuje to w przyszłości, tym bardziej, że moim długofalowym celem są właśnie mistrzostwa świata.

Oczywiście dam z siebie wszystko, bo taka szansa nie trafia się często - dodał.

Media4Racing Image © Media4Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE