Menu

Golden Coast 600: Whincup wraca do gry?

Jamie Whincup / Castrol Gold Coast 600

Jamie Whincup wygrał drugi wyścig Castrol Gold Coast 600, czyli 23 rundę tego sezonu VASC. Już w kwalifikacjach pokazał, że chce powalczyć. Po zdobyciu 74 pole position jego załoga startowała z pierwszej linii obok innej załogi Red Bulla, #97 SVG/Premat.

Świetne kwalifikacje pojechał David Reynolds. Po wczorajszym piątym miejscu dziś był trzeci. Jak zwykle startowali rezerwowi a ze świetnej strony pokazał się Golding, z drugiego Volvo, który szybko wyprzedził kilka aut w tym inne Volvo, kierowane przez Walla. Ten z kolei spadł z czwartego na dziesiąte miejsce w przeciągu kilku okrążeń wyścigu.

Na prowadzeniu pozostał Dumbrell przed Prematem. Przygodę zaliczył David Russell, który już na pierwszym okrążeniu zderzył się z barierą w szykanie na tylnej prostej. Po kilkunastu okrążeniach doszło do uszkodzenia sterów w aucie #111 Stanawaya. Za zakrętem nr cztery uderzył on w bariery, co spowodowało wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Praktycznie wszyscy poza kierowcami Volvo zjechali do pitów.

Po wznowieniu Golding potwierdził dobre samopoczucie w ten dzień pewnie jadąc na pozycji lidera. Wall robił co mógł, jednak po kilkunastu okrążeniach musiał uznać wyższość Dumbrella i Richardsa.

Jak później się okazało, Volvo pojechało na zupełnie inną strategię, po części licząc na wyjazd kolejnego samochodu bezpieczeństwa, co mogło ostatecznie dać im nawet podwójne podium.

Wyścig był dosyć czysty jednak zawodnicy dostawali upomnienia za ścinanie szykany w zakrętach 2-3.

Gdy wszyscy kluczowi zawodnicy zmienili się w autach. prowadził Scott Mclaughlin. Po swoim postoju na 40 okrążeń do mety wyjechał jedenasty i zrobił niesamowite show kończąc ten wyścig ostatecznie na trzecim miejscu podium. Najbardziej zapamiętamy jednak jego wyprzedzenie Winterbottona na kilka okrążeń do mety. Ruch był nieco desperacki, ale zakończony sukcesem.

Shane van Gisbergen ostatecznie na mecie był drugi, ale miał pecha, gdyż Premat podczas neutralizacji utknął w alei za kolegą z RBR, Dumbrellem. Podobnie jak wczoraj po karze SVG musiał dziś odrabiać, a kibice znowu nie wiedzieli czy w TV oglądają na żywo czy powtórkę wyprzedzenia przez SVG.

To właśnie ta załoga ostatecznie zwyciężyła w Pirtek Enduro Cup, a dla Whincupa było to 101 zwycięstwo w karierze a szóste na ulicach Gold Coast. W klasyfikacji kierowców odrobił on 12 punktów do SVG i traci teraz 148 punktów.

Do końca sezonu pozostały dwie rundy, więc na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli trochę poczekać. Wiadomo jednak, że Red Bull Racing Australia jest zespołowym Mistrzem VASC.

Image © VUE Images / Red Bull Content Pool

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE