Menu

Alex Karkosik w oficjalnych testach Euroformuły Open w Jerez

Bolid Euroformuły Open

Alex Karkosik weźmie w tym tygodniu udział w oficjalnych przedsezonowych testach serii Euroformuła Open. Na hiszpańskim torze w Jerez de la Frontera 16-latek z Torunia przez dwa dni jeździł będzie bolidem Formuły 3 aktualnych mistrzów, ekipy Campos Racing.

Testy w Jerez to nagroda za wywalczenie mistrzostwa w bliskowschodniej Formule Gulf i wygranie pięciu z dziesięciu wyścigów. Weźmie w nich także udział cała tegoroczna stawka Euroformuły Open. Dla Aleksa nie będzie to pierwszy kontakt z napędzanym dwulitrowym silnikiem o mocy ok. 200 KM bolidem F3. Takie auto Polak testował już przez dwa dni w grudniu na torze Formuły 1 w Barcelonie. W Jerez 16-latek zmierzy się jednak ze starszymi i bardziej doświadczonymi rywalami, którzy mają już za sobą łącznie cztery dni oficjalnych testów, w Barcelonie i francuskim Paul Ricard.

Jestem bardzo podekscytowany udziałem w oficjalnych testach Euroformuły Open i kolejną okazją do przetestowania bolidu Formuły 3 – mówi Alex Karkosik. To najlepsza możliwa nagroda za wygranie Formuły Gulf.

Jeździłem już takim samochodem w grudniu i mogłem na własnej skórze przekonać się, jak wymagający jest pod względem fizycznym. Właśnie dlatego intensywnie trenowałem przez całą zimę i jestem ciekaw, jak duże zrobiłem pod tym względem postępy.

W Jerez będę mógł porównać się z całą stawką, ale mój plan testowy będzie nieco inny, dlatego nie interesuje mnie ostateczna pozycja. Tym bardziej, że będę zdecydowanie najmłodszym i najmniej doświadczonym kierowcą na torze. Najważniejsze będzie więc robienie postępów z każdym okrążeniem i zbieranie doświadczenia.

Świetnie będzie pracować z tak utytułowanym zespołem, jak Campos Racing. Chciałbym w przyszłości pójść w ślady ich innych podopiecznych, jak Fernando Alonso i Artur Janosz. Artur to wicemistrz Euroformuły, który zawsze był w Jerez bardzo szybki, dlatego jestem przekonany, że jego pomoc przez dwa najbliższe dni będzie bardzo cenna i pomoże mi zrobić jeszcze szybsze postępy - dodał Polak.

Testy w Jerez potrwają od wtorku do środy. Każdego dnia kierowcy spędzą na torze aż osiem godzin, testując od dziewiątej rano do siedemnastej. Pierwsza z ośmiu rund Euroformuły Open odbędzie się z kolei w portugalskim Estoril w dniach 29-30 kwietnia.

Media4Racing Image © Media4Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE