Menu

Circuit of Wales złożył nową propozycję finansowania walijskiemu rządowi

Circuit of Wales

Władze toru Circuit of Wales przedstawiły nową propozycję finansowania walijskiemu rządowi, które może ostatecznie doprowadzić do budowy toru w tym roku, na którym w przyszłości mają odbywać się wyścigi Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Projekt poraz pierwszy światło dzienne ujrzał w 2011 roku. Kolejnym krokiem była zgoda na zakup gruntów w Ebbw Vale, w hrabstwie Gwent Blaenau, w listopadzie 2015 roku. W kwietniu minionego roku organizatorzy musieli się zmierzyć z przeszkodą jaką była decyzja walijskiego rządu o tym, że nie zagwarantuje on finansowania obiektu.

Włodarze Circuit of Wales podpisali pięcioletnią umowę na organizację wyścigów MotoGP w Wielkiej Brytanii w latach 2015 do 2019, z opcją na przedłużenie kontraktu na kolejne pięć lat. Jednak obecnie to tor Silverstone organizuje Grand Prix Wielkiej Brytanii, a włodarze brytyjskiego obiektu są przekonani, że utrzymają wyścigi MotoGP na torze Silverstone.

W lipcu 2016 roku, sekretarz gabinetu Gospodarki i Infrastruktury Ken Skates wyjaśnił, że do rozważenia finansowania projektu Circuit of Wales, potrzebne jest zapewnienie przynajmniej 50% kosztów projektu z sektora prywatnego.

Projekt walijskiego toru został wsparty przez rząd 2 milionami funtów, jednak mimo późniejszych wysiłków organizatorów prośby o dodatkowe finansowanie zostały odrzucone.

W dniu dzisiejszym Circuit of Wales wydało oświadczenie, w którym potwierdza, że nowa propozycja finansowania spełnia kryteria określone przez walijski rząd.

Opracowana w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy przez urzędników [propozycja] jest zgodna z kryteriami [stwierdzonymi przez Skates'a] oraz ilustruje wsparcie finansowe sektora prywatnego w ramach projektu - czytamy w wydanym oświadczeniu.

[Nowa propozycja] została przekazana do sekretarza rządu, która zakłada mniejszą gwarancję finansowania projektu przez walijski rząd. Gwarancja ma wynieść mniej niż 50% kwoty całego przedsięwzięcia wynoszącej 425 milionów funtów, która w całości ma zostać finansowana przez prywatnych inwestorów.

Obecnie przygotowujemy ostateczną dokumentację procesu z walijskim rządem i naszymi partnerami. Dążymy do stworzenia aktywnego czasu pracy i czekamy na rozpoczęcie budowy, które zaplanowaliśmy na wiosnę tego roku. Wdrożenie w życie naszej wizji sportów motorowych, wypoczynku, turystyki i innowacji, przełoży się na społeczność lokalną, generując większe szanse na zatrudnienie, a także poprawi gospodarkę Walii.

Image © Circuit of Wales

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE