Menu

GP Kataru: Vinales dominuje w pierwszym treningu sezonu 2017

Maverick Vinales / Movistar Yamaha

Maverick Vinales zdominował pierwszą sesję treningową otwierającego sezon 2017, Grand Prix Kataru odnotowując rezultat lepszy o ponad pół sekundy od drugiego Marca Marqueza.

Vinales, który był najszybszy podczas wszystkich czterech oficjalnych testów MotoGP po odejściu z Suzuki, rozpoczął sezon z czasem 1:54.319, z kolei drugi wynik treningu należał do Marca Marqueza a trzeci do Daniego Pedrosy. Kierowcy Repsol Hondy stracili do swojego rodaka jednak odpowiednio 0.596 sekundy i 0.894 sekundy.

Kierowca Movistar Yamahy przesunął się na czoło stawki już podczas pierwszych 15 minut trwania sesji z wynikiem 1:55.668, poprawiając wyniki początkowego lidera Andrei Dovizioso.

Przewaga Vinalesa wzrosła jednak w trakcie ostatnich pięciu minut 45-minutowej sesji treningowej, gdy Marquez zbliżył się do swojego rodaka na niespełna 0.2 sekundy.

Wielkie roszady na czele stawki rozpoczęły się gdy na pierwszą lokatę awansował Jorge Lorenzo z wynikiem 1:55.607. Hiszpan nie musiał długo czekać na odpowiedź Vinalesa i nowy reprezentant Movistar Yamahy wysunął się na pozycję lidera z czasem 1:54.739, co było wynikiem lepszym od kierowcy Ducati o blisko 0.9 sekundy.

Vinales nie zwolnił jednak tempa na kolejnym okrążeniu i ostatecznie z czasem 1:54.316 był najszybszym kierowcą w stawce podczas pierwszego w sezonie 2017 treningu kategorii MotoGP.

Druga lokata przypadła urzędującemu mistrzowi świata Marcowi Marquezowi, który poprawił swój rezultat na swoim ostatnim mierzonym okrążeniu, jednak stracił on do Vinalesa blisko 0.6 sekundy.

Trzeci czas treningu wykręcił Dani Pedrosa, który wyprzedził świetnie spisującego się Jonasa Folgera i Jorge Lorenzo, który spadł na piątą lokatę z stratą 1.3 sekundy do Vinalesa.

Do udanych pierwszą w tym roku sesję treningową na pewno zaliczyć może Loris Baz zespołu Avintii zajmując szóstą lokatę przed Cal’em Crutchlow’em i Johannem Zarco z Monster Yamahy Tech 3.

Crutchlow miał problemy na początku sesji, kiedy to na jego pierwszym mierzonym okrążeniu w pierwszym zakręcie w motocyklu Hondy doszło do uszkodzenia silnika, a także dużego wybuchu dymu z tłumika. Brytyjczyk powrócił na tor na drugim motocyklu po wymianie oleju.

Dopiero na dziewiątej pozycji znalazł się drugi z kierowców zespołu Movistar Yamahy – Valentino Rossi. Włoch stracił do swojego partnera z zespołu blisko półtorej sekundy. Czołową dziesiątkę z kolei uzupełnił świetnie spisujący się na motocyklu Aprilii Aleix Espargaro.

Pierwszym kierowcą w sezonie 2017, który odnotował wywrotkę był Sam Lowes. Brytyjczyk stracił panowanie nad swoim RS-GP w zakręcie numer 9. Po nim wywrotki w drugim zakręcie zaliczyli Karel Abraham i Jack Miller w końcowych minutach sesji.

Image © Yamaha Motor Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE