Menu

Maverick Vinales zwycięzcą zaciętego wyścigu o Grand Prix Kataru

Maverick Vinales / Movistar Yamaha MotoGP

Maverick Vinales z fabrycznej Yamahy odniósł zwycięstwo podczas bliskiej rywalizacji z Andreą Iannone w Grand Prix Kataru na torze Losail. Druga lokata przypadła wspomnianemu Iannone, natomiast za czołową trójką uplasował się Valentino Rossi.

Opady deszczu doprowadziły do przesunięcia startu wyścigu o GP Kataru. Dopiero po 40 minutach od planowanego startu, zawodnicy przystąpili do dwóch okrążeń rozgrzewkowych, dlatego też dystans wyścigu został skrócony o dwa kółka.

Andrea Iannone objął prowadzenie po rozpoczęciu zmagań, lecz już w kolejnych zakrętach stracił pierwszą pozycję na rzecz debiutującego w MotoGP Johanna Zarco, który prezentował mocne tempo. Na drugą pozycję awansował także Marc Marquez, jednak różnice między pierwszą trójką nie były duże.

Niestety spadek o cztery pozycje zanotował Jorge Lorenzo, który wyjechał poza tor i wyścig musiał kontynuować na szesnastej lokacie.

Na prowadzeniu Johann Zarco rozpoczął powiększać przewagę nad kolejną, zacięcie walczącą trójką zawodników, której przewodził Andrea Dovizioso (wyprzedził Marqueza oraz Iannone).

Niestety na czternaście okrążeń przed metą Zarco zaliczył upadek w drugim zakręcie i odpadł z wyścigu. Na pierwszą pozycję wysunął się Dovizioso, który utrzymywał niewielką przewagę nad Marquezem, jednak Hiszpanowi nie było łatwo utrzymać drugiej lokaty przed Iannone.

Iannone kilka okrążeń później również przewrócił się odpadając z wyścigu, z kolei Marquez znalazł się pomiędzy Vinalesem a Rossim, natomiast kilka zakrętów później spadł na czwartą lokatę za plecy Valentino Rossiego.

Po wyprzedzeniu Marca Marqueza, z okrążenia na okrążenie swoje tempo podkręcał Maverick Vinales, który na siedem okrążeń przed metą poradził sobie z prowadzącym Iannone i awansował na pierwszą lokatę, jednak Ducati Włocha okazało się szybsze na prostej startowej toru Losail, co pozwoliło mu powrócić na prowadzenie.

Dovizioso oraz Vinales walczyli o prowadzenie przez kilka okrążeń, co skrzętnie wykorzystał Rossi, zbliżając się do prowadzącej dwójki, choć nie podejmował ryzyka wyprzedzenia, natomiast Marc Marquez stracił do czołowej trójki, jadąc samotnie na czwartym miejscu.

Na dwa okrążenia przed metą lepsze tempo w zakrętach zaprezentował ostatecznie Maverick Vinales, który wyprzedził Dovizioso i utrzymał prowadzenie do końca wyścigu, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w królewskiej kategorii w sezonie 2017.

Podium uzupełnił Valentino Rossi, który nie był w stanie zagrozić pierwszej dwójce, jednak poradził sobie z Marciem Marquezem, który zjawił się na mecie jako czwarty, przed swoim zespołowym kolegą Danim Pedrosą i próbującym wyprzedzić Hiszpana Aleixem Espargaro.

Siódma lokata należał ostatecznie do Scotta Reddinga, który zbudował prawie pięciosekundową przewagę nad ósmym Jackiem Millerem i Alexem Rinsem.

Czołową dziesiątkę zamknął Jonas Folger, przed Jorge Lorenzo, Lorisem Bazem, Hectorem Barberą, Karelem Abrahamem i Tito Rabatem, który ostatecznie minął linię mety na piętnastej lokacie.

Image © Michelin

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE