Menu

Vinales wykorzystuje upadek Marqueza i wygrywa w GP Argentyny

Maverick Vinales / Movistar Yamaha MotoGP

Maverick Vinales z fabrycznej Yamahy odniósł swoje drugie zwycięstwo w sezonie 2017, pokonując rywali w Grand Prix Argentyny na torze Termas de Rio Hondo. Podium uzupełnił jego zespołowy kolega Valentino Rossi oraz Cal Crutchlow z zespołu LCR Honda.

Najlepszym startem w argetyńskiej rywalizacji popisał się Marc Marquez, który od pierwszych metrów zyskiwał przewagę nad swoimi rywalami, która urosła do ponad dwóch sekund. Wszystko wskazywało na to, że z okrążenia na okrążenie Marquez będzie powiększał swoją przewagę, jednak w drugim zakręcie czwartego okrążenia stracił przyczepność i z impetem wypadł z trasy.

Wypadek zawodnika Repsol Hondy bardzo sprawnie wykorzystał Maverick Vinales, który awansował na pierwszą lokatę, po wcześniejszym wyprzedzeniu Cala Crutchlowa, który utrzymywał się przed trzecim w tym momecie Valentino Rossim.

Włoch przez większość okrążeń utrzymywał się przed dobrze jadącym Brytyjczkiem, jednak na sześć okrążeń przed metą zdołał wyprzedzić Crutchlowa w piątym zakręcie i dojechać do mety na drugiej pozycji ze stratą prawie trzech sekund do zwycięzcy Vinalesa.

Kierowca LCR Hondy utrzymywał się za Rossim, jednak nie zdołał odebrać swojej straconej lokaty i minął linię mety na trzecim miejscu.

Dużą niespodzianką w niedzielnym starciu była czwarta lokata Alvaro Bautisty, który skorzystał z wypadku Daniego Pedrosy, który podobnie jak Marquez, pożegnał się z torem w drugim zakręcie czternastego okrążenia.

Piąta lokata należała ostatecznie do Johanna Zarco, który wyprzedził drugiego reprezentanta zespołu Yamaha Tech 3 Jonasa Folgera, który na przedostatnim okrążeniu zdołał poradzić sobie z Danilo Petruccim z OCTO Pramac.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Scott Redding, Jack Miller i Karel Abraham.

Swoje pierwsze punkty w sezonie 2017 zdobyli także reprezentaci ekipy KTM. Pol Espargaro zakończył rywalizację na czternastym miejscu, natomiast Bradley Smith minął linię mety tuż za swoim zespołowym kolegą zdobywając jeden punkt.

Druga runda Motocyklowych Mistrzostw Świata okazała się nieszczęśliwa dla Jorge Lorenzo, który popełnił błąd na pierwszym okrążeniu i uderzając w tył motocykla Iannone wypadł z tory, kończąc tym samym swoją rywalizację.

Problemy dopadły także drugiego zawodnika Ducati Andreę Diviozoso, który został zabrany z toru przez Aleixa Espargaro z Aprilli. Hiszpan stracił panowanie nad motocyklem w piątym zakręcie i podciął przejeżdżającego obok Włocha, co dla obu zawodników skończyło się wycieką na pobocze.

Rywalizacji nie ukończyli także Aleix Rins i Sam Lowes, którzy również zaliczyli upadki i choć powrócili do jazdy, wycofali się z wyścigu.

Image © Yamaha Motor Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE