Menu

Rossi ostrzega Zarco po jego manewrze w Austin: 'To nie Moto2!'

Valentino Rossi / Movistar Yamaha

Valentino Rossi oskarżył Johanna Zarco o spowodowanie ich zderzenia w trakcie wyścigu o Grand Prix Ameryk zaznaczając, że Francuz próbował wykonać manewr w stylu Moto2, w trakcie rywalizacji Włocha z debiutującym Zarco o trzecią lokatę.

Dwójka kierowców Yamahy zderzyła się na siódmym okrążeniu wyścigu na torze Circuit of the Americas walcząc o trzecią pozycję za plecami przewodzącego stawce duetu Repsol Hondy, Daniego Pedrosy i Marca Marqueza.

Debiutujący w MotoGP Zarco próbował nietypowego manewru wyprzedzania Rossiego w zakręcie numer 3, w trakcie którego para delikatnie się zderzyła, co spowodowało ścięcie czwartego zakrętu przez fabrycznego kierowcy zespołu Movistar Yamaha i powrót na tor przed Francuzem.

Rossi od tego momentu przycisnął jeszcze bardziej i ostatecznie wywalczył drugą lokatę w wyścigu na teksańskim obiekcie po walce z Danim Pedrosą. Włoch awansował dzięki temu na pozycję lidera mistrzostw wyprzedzając zwycięzcę dwóch pierwszych wyścigów w sezonie 2017 i partnera z zespołu Mavericka Vinalesa, który nie ukończył rywalizacji w Austin.

Nowy lider mistrzostw otrzymał jednak karę czasową wynoszącą 0.3 sekundy za zyskanie przewagi nad Zarco przez ścięcie toru, co ostatecznie nie miało żadnego wpływu na jego końcowy rezultat wyścigu.

W rozmowie po wyścigu ze stacją BT Sport, Rossi przyznał, że dwukrotny mistrz świata kategorii Moto2, Johann Zarco popełnił błąd próbując wyprzedzić Włocha w stylu jakim wyprzedza się w średniej kategorii Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Chcę porozmawiać z członkami Dyrekcji Wyścigu, ponieważ nie miałem wyboru [i musiałem ściąć tor] - powiedział Rossi zapytany o swoją karę.

Albo robię to w ten sposób jaki zrobiłem, albo zderzamy się i obaj wypadamy z wyścigu. Kiedy jedziesz 180 km/h i widzisz czarny cień po lewej stronie nie zastanawiasz się i jedziesz prosto.

Problemem jest Zarco, ponieważ jest bardzo utalentowanym kierowcą, ale popełnił błąd. To nie Moto2, tu nie można wyprzedzać w ten sposób.

Gdy Zarco zostało przedstawione zdanie Rossiego na temat incydentu, powiedział - To MotoGP, może dlatego, że tak zrobiłem nie mogłem pojechać z przodu.

Próbowałem wyprzedzić Valentino, ponieważ czułem się bardzo dobrze w tym fragmencie wyścigu, ale straciliśmy kontakt [po incydencie], a później był ode mnie po prostu szybszy.

Uważałem to za konieczne, aby to zrobić, ponieważ istniała okazja na wyprzedzenie [Rossiego]. Gdybym się zastanawiał nad tym czy mogę to zrobić, czy nie, mógłbym zaliczyć wywrotkę. Zdecydowałem się więc spróbować [go wyprzedzić].

Zarco ostatecznie stracił czwarte miejsce po walce z Cal’em Crutchlow’em z zespołu LCR Honda i zakończył wyścig w Austin na piątej lokacie.

Image © Yamaha Motor Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE