Menu

GP w liczbach: Grand Prix Aragonii

MotorLand Aragon

Grand Prix Aragonii zostało dodane do kalendarza Motocyklowych Mistrzostw Świata w 2010 roku. Od tego czasu zostało rozegranych 7 edycji, które rokrocznie odbywają się na torze MotorLand Aragon.

W pierwszych dwóch edycjach triumfował Casey Stoner. Z kolei w trzeciej Dani Pedrosa. Na torze w Aragonii w swoim debiutanckim sezonie zwyciężył Marc Marquez. W kolejnych dwóch wyścigach triumfował Jorge Lorenzo w barwach zespołu Movistar Yamaha. W ubiegłym sezonie po swoje drugie zwycięstwo sięgnął Marc Marquez.

W Grand Prix Aragonii aż pięciokrotnie zwyciężali kierowcy Repsol Hondy. Dominacje japońskiego producenta przerwał Jorge Lorenzo w 2014 roku, jednak w minionym sezonie ponownie zwyciężył reprezentant Hondy.

Ilość zwycięstw w Grand Prix Aragonii:

Poz Kierowca Liczba zwycięstw
1. Casey Stoner 2
2. Jorge Lorenzo 2
3. Marc Marquez 2
4. Dani Pedrosa 1

W statystyce zdobytych pole position dominuje Marc Marquez. Hiszpański kierowca we wszystkich swoich dotychczasowych czterech startach, w każdym z nich startował do wyścigu z pierwszego pola startowego.

Na drugiej pozycji znajduje się Casey Stoner, który podobnie jak Marquez w wyścigach na torze MotorLand Aragon, startował w swoich dwóch wyścigach z pole position. Klasyfikacje z kolei zamyka Jorge Lorenzo z dorobkiem jednego pole position.

Ilość zdobytych pole position w Grand Prix Aragonii:

Poz Kierowca Liczba pole position
1. Marc Marquez 4
2. Casey Stoner 2
3. Jorge Lorenzo 1

W Aragonii najwięcej najszybszych okrążeń w wyścigu odnotował Dani Pedrosa. Do Hiszpana aż trzykrotnie należał najlepszy czas w wyścigu. Za jego plecami z dorobkiem dwóch najszybszych okrążeń znajduje się Jorge Lorenzo.

Po jednym najszybszym okrążeniu na swoim koncie mają Casey Stoner i Marc Marquez.

Ilość najszybszych okrążeń wyścigu w Grand Prix Aragonii:

Poz Kierowca Liczba najszybszych okr.
1. Dani Pedrosa 3
3. Casey Stoner 1
4. Marc Marquez 1

W klasyfikacji zdobytych podiów dominuje Jorge Lorenzo. Hiszpan sześć razy stawał na podium toru MotorLand Aragon. Drugą lokatę zajmuje Dani Pedrosa z dorobkiem czterech podiów a czołową trójkę uzupełnia Valentino Rossi.

Po jednym razie na podium w Aragonii stawali Nicky Hayden, Andrea Dovizioso, Cal Crutchlow i Aleix Espargaro.