Menu

Toyota prezentuje prototyp LMP1 TS050 Hybrid

Toyota TS050 Hybrind LMP1

Toyota rozpoczęła oficjalnie sezon 2016 Długodystansowych Mistrzostwa Świata zaprezentowaniem nowego prototypu TS050 Hybrid LMP1, który będzie rywalizował o najwyższe laury z Porsche i Audi.

Japoński producent wystawi dwa prototypy TS050 w nadchodzącym sezonie wyścigowym. Z numerem #5 rywalizować będą Sebastian Buemi, Anthony Davidson i Kazuki Nakajima, natomiast prototypem oznaczonym numerem #6 Mike Conway, Stephane Sarrazin i debiutujący w FIA WEC Kamui Kobayashi.

Nowy prototyp Toyoty otrzymał zupełnie nowe barwy - biały, czarny i czerwony kolor - i różni się od swoich poprzedników, w którym zastosowano połączenie kolorów białego i niebieskiego.

Sezon 2015 dla obu załóg Toyoty był bardzo ciężki, a prototyp TS040 odbiegał tempem od swoich rywali. W tegorocznym samochodzie zmieniono jednostkę napędową z V8 na V6 twin-turbo z bezpośrednim wtryskiem.

Jest to bardzo ekscytujący sezon dla zespołu Toyota Gazoo Racing, szczególnie dlatego, że mamy zupełnie nowy samochód z nową koncepcją układu napędowego” - powiedział szef zespołu Toshio Sato.

To odzwierciedla obecny trend w samochodach drogowych i daje nam więcej możliwości transferu wiedzy i technologii w rozwoju samochodów drogowych Toyoty.

Nasze działania w WEC są motywowane rozwojem technologii oraz ludzi; już widzimy wyniki naszych działań w obecnych samochodach drogowych. Mimo pomocy Toyocie w tworzeniu coraz to lepszych samochodów, również chcemy wygrać.

Naszym jasno określonym celem w tym roku jest walka o czołowe pozycje, po bardzo rozczarowującym sezonie 2015.

Dyrektor techniczny Pascal Vasselon dodał: Niezależnie od pewnych regulacji, które zostały zamrożone, aby wykorzystać rozwój lat ubiegłych, zmieniliśmy każdą część.

W wielu dziedzinach takich jak jednostka napędowa i aerodynamika, koncepcja sama w sobie uległa zmianie. Największej zmiany dokonaliśmy w koncepcji aerodynamicznej i przodzie auta.

Toyota potwierdziła także nowego podopiecznego, którym został Ryo Hirakawa. Japończyk w sezonie 2016 wystartuje w serii ELMS oraz 24 godzinnym wyścigu Le Mans z zespołem Thiriet TDS LMP2, a także będzie pracował i testował prototyp LMP1 przez cały sezon.

Toyota TS050 Hybrind LMP1
Image © Toyota Motorsport GmbH

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE