Menu

Porsche #2 zdobywa pole position do wyścigu 24 godzinny Le Mans

Romain Dumas, Neel Jani, Marc Lieb / Porsche Team #2

Neel Jani, Romain Dumas i Marc Lieb wywalczyli pierwsze pole startowe do legendarnego wyścigu 24 godziny Le Mans w Porsche 919 Hybrid LMP1.

Skład Porsche oznaczony numerem #2 swoje najlepsze okrążenie pokonało w pierwszej sesji kwalifikacyjnej, która miała miejsce w sobotni wieczór. Czas w postaci 3:19.733, ustanowiony przez Neela Janiego, pozwolił ekipie utrzymać się na prowadzeniu w kolejnych dwóch sesjach, które opiewały w opady deszczu.

Druga lokata również należała do zespołu Porsche, choć składu z numerem #1, w której najszybszym okazał się Timo Bernhard, który wykręcił czas 3:20.203 i podobnie jak siostrzany skład, czas udało się wywalczyć w środowej sesji.

Z drugiej linii do 24 godzinnego wyścigu na torze De la Sarthe wystartuje zespół Toyota. Stephanne Sarazzin i Anthony Davidson okazali się najszybszymi kierowcami w swoich składach, jednak to Francuz ustawi się przed Brytyjczykiem.

W trzeciej sesji kwalifikacyjnej z dobrej strony, na mokrym obiekcie, zaprezentował się Kamui Kobayashi, który wykręcił czas w postaci 3:50.934, osiągając tym samym najlepszy rezultat i uplasował się na pierwszej lokacie.

Kwalifikacji do udanych nie zaliczy natomiast zespół Audi, który znalazł się na piątej i szóstej lokacie, po problemach w pierwszej sesji kwalifikacyjnej, co przy czwartkowych warunkach nie pozwoliło na osiągnięcie konkurencyjnego czasu.

Andre Lotterer, Marcel Fassler i Benoit Treluyer zakończyli kwalifikacje ostatecznie na piątej pozycji, natomiast tuż za nimi znaleźli się Lucas di Grassi, Loic Duval i Oliver Jarvis.

Czwarty rząd ostatecznie należał dla ekipy Rebellion Racing. Skład w prototypie oznaczonym numerem #13 znalazł się przed siostrzanym składem z #12.

Na dziewiątej pozycji znalazł się zespół ByKolles, który od pierwszego treningu zmagał się z problemami, jednak szwajcarski zespół zdołał powrócić na tor i wykręcić dziewiąty czas.

G-Drive Racing zdobywa pole position w klasie LMP2

W klasie LMP2 pierwszą lokatę startową wywalczył zespół G-Drive Racing #26, w którym najszybszym był Rene Rast z czasem 3:36.605, wywalczonym w pierwszej sesji kwalifikacyjnej.

Kierowca Audi, startujący w seriach GT, został wypożyczony do ekipy G-Drive i w 24 godzinnej rywalizacji będzie współpracował z Willem Stevensem i panującym mistrzem WEC LMP2 Romanem Rusinovem.

Druga lokata należała ostatecznie do składu Baxi DS Racing Alpine #35, który podobnie jak zdobywca pole position, osiągnął najlepszy czas w pierwsze sesji.

Na trzeciej pozycji sesję kwalifikacyjną zakończył zespół Signatech Alpine oznaczony numerem #36, utrzymując za sobą zespół Manor z numerem #44, który był najszybszy w trzeciej sesji kwalifikacyjnej.

LMGTE ostatecznie dla Forda

Zespół Ford Chip Ganassi Team USA utrzymał prowadzenie w klasie LMGTE Pro i wywalczył pierwszą pozycję startową do 24 godzinnego wyścigu.

Czas Dirka Mullera 3:51.185 okazał się wystarczający, aby utrzymać za sobą siostrzany skład, w którym brylował Ryan Briscoe z rezultatem 3:51.497.

Na czwartym i piątym miejscu znalazł się natomiast zespół Forda z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który nie zdołał pokonać ekipy AF Corse #51, w którym rywalizują Gianmaria Bruni, James Calado i Alessandro Pier Guidi, którzy do pierwszej lokaty w klasie stracili zaledwie 0.383 sekundy.

W klasie LMGTE Am z pierwszej lokaty wystartuje Rob Bell, Keita Sawa i Mok Weng z zespołu Clearwater Racing w Ferrari 458 Italia tuż przed Astonem Martinem #98 i triem Pedro Lamy, Mathias Lauda i Paul Dalla Lana.

Image © Porsche AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE