Menu

Mark Webber kończy karierę wyścigową

Mark Webber / Porsche Team

Porsche ogłosiło, że Mark Webber zakończy swoją karierę wyścigową wraz z ostatnią rundą Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC.

Australijczyk przed startami w WEC rywalizował w Formule 1. Kierowca Porsche po raz pierwszy wystartował w wyścigu o Grand Prix Formuły 1, podczas domowej rundy na torze Albert Park w barwach Minardi.

Największą sławę w Formule 1 przyniosły mu niewątpliwie sezony 2010-2013, czyli ostatnie lata kariery w tej serii. Rywalizował wtedy w bolidzie Red Bull Racing, który był dominującą siłą w stawce. Niestety jednak nie udało mu się zdobyć nawet jednego mistrzowskiego tytułu.

W 2014 roku Mark Webber dołączył do zespołu Porsche w WEC. Jego osoba zwiększyła zainteresowanie naprawdę ciekawą serią, a sam zainteresowany wyraźnie odżył po nieprzyjemnych wydarzeniach za czasów współpracy z zespołem Red Bull Racing w Formule 1.

Wraz z Timo Barnhardem i Brendonem Hartleyem Australijczyk zdobył tytuł i ukończył wyścig 24H Le Mans na drugim miejscu w 2015 roku.

Przejście z F1 do LMP1 było ogromną zmianą i zupełnie innym doświadczeniem, ale stało się to dla mnie we właściwym momencie - powiedział Webber.

Spodobało mi się dzielenie samochodu i chemii z Timo i Brendonem. Jest to dla mnie coś wyjątkowego i zawsze będę o tym pamiętał. Dziwnie będzie wsiąść do auta wyścigowego naprawdę po raz ostatni w Bahrajnie, ale teraz będę cieszył się każdą chwilą w pozostałych wyścigach.

Wiceprezes zespołu Porsche w LMP1 Fritz Enzinger także wyraził uznanie za wkład Australijczyka do projektu.

Już w ważnym okresie tworzenia programu Mark umocnił nas swoim doświadczeniem i tym, jak zintegrował się z całym zespołem - przyznał Enzinger.

Za kierownicą jest on uczciwym walczakiem, nigdy nie brakuje mu pewności, nawet podczas najbardziej wymagającej walki koło w koło. W tym samym czasie myśli strategicznie i czy zespół jest zorientowany w obecnej sytuacji. Ta mieszanka sprawia, że jest nieocenionym kierowcą długodystansowym.

Wygranie mistrzostwa świata w klasyfikacji kierowców wraz z Timo Bernhardem i Brendonem Hartleyem w 2015 roku wydawało się być logiczną tego konsekwencją.

Image © Porsche AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE