Menu

Audi kończy rywalizację w FIA WEC z końcem sezonu 2016

Audi Sport Team Joest

Koncern Audi z końcem tego roku zakończy swój program LMP i wycofa się z rywalizacji w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. To oznacza, że nie zobaczymy prototypu Audi również w przyszłorocznym wyścigu Le Mans 24 Godziny.

Szefowie Audi, w tym Rupert Stadler potwierdzili, że cały program skupi się na projekcie Formuły E i określili cele na przyszłe lata.

Trzystu pracowników zajmie się teraz elektrycznymi samochodami - powiedział Rupert Stadler. Presja jest duża, ponieważ mamy wielką firmę znaną na całym świecie. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu programu wyścigów długodystansowych. Mamy specjalistów w Neuburgu i Neckerslum, którzy dalej będą stanowili o przyszłości koncernu.

Wyścigi aut elektrycznych to przyszłość. Jeśli chcemy by nasze auta o napędzie elektrycznym były najlepsze, musimy to gdzieś przetestować, a Formuła E jest idealnym miejscem, dzięki temu będziemy mogli ruszyć ze swoją pierwszą seryjną produkcją już na rok 2018 - dodał.

Po osiemnastu latach w wyścigach prototypów, które były wyjątkowo udane dla Audi, bardzo ciężko jest z tego zrezygnować - przyznał szef Audi Sport Team Joest Dr Wolfgang Ulrich.

Audi Sport Team Joest kształtował WEC w tym okresie, jak żaden inny zespół. Chciałbym wyrazić swoje podziękowania dla naszego oddziału, Reinhodla Joesta i jego zespołu, kierowcom, partnerom i sponsorom, za tą niezwykle udaną współpracę. To był wspaniały czas.

Wraz z wycofaniem się z FIA WEC kończy się pewien etap w historii Audi, które od 18 lat skupiało się głównie na Le Mans odnosząc tam trzynaście zwycięstw, w tym słynnym na całym świecie wyścigu.

Pierwsze zwycięstwo z silnikiem TFSI przyszło w 2001 roku, a w 2006 odnieśli zwycięstwo z jednostką Tdi. 2012 rok to już ich hybrydowy prototyp Audi R18 e-tron quattro, który wygrał tam po raz pierwszy.

Image © Audi AG

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE