Menu

Norbert Michelisz z pole position do pierwszego wyścigu WTCC na torze Motegi

Norbert Michelisz / Zengo Motorsport

Norbert Michelisz z zespołu Zengo Motorsport wywalczył pole position do pierwszego wyścigu WTCC na torze Motegi. Węgier w finałowej sesji kwalifikacyjnej pokonał ostatecznie Jose Marię Lopeza i Sebastiena Loeba, który uzupełnił czołową trójkę. Do drugiego starcia na japońskim obiekcie z pierwszej lokaty wyruszy Nicky Catsburg.

Q1

Jako pierwszy swoje pierwsze pomiarowe okrążenie pokonał Jose Maria Lopez z zespołu Citroen, który osiągnął czas 1:58.705 i wskoczył na pierwszą lokatę, jednak lepsze okrążenia przejechali kolejni pojawiający się na torze kierowcy, co udowodnił jego zespołowy kolega Yvan Muller, który z rezultatem 1:56.714 objął prowadzenie w pierwszej sesji kwalifikacyjnej przed Norbertem Micheliszem i Hugo Valente.

Bardzo dobre okrążenie pokonał, w pierwszych minutach, także Nicky Catsburg w Ładzie Veście, który uzyskał czwarty czas 1:57.631, przed drugim kierowcą rosyjskiego zespołu Robem Huffem, którego wyprzedzał o 0.105 sekundy.

Późny wyjazd zanotował Tiago Monteiro z fabrycznej Hondy, który po swoim szybkim pierwszym okrążeniu wskoczył na trzecią lokatę z czasem 1:57.169, jednak już po chwili spadł na czwarte miejsce za sprawą Mehdi Bennaniego, który z rezultatem 1:57.015, znalazł się tuż za Yvanem Mullerem na drugiej pozycji.

Świetnym okrążeniem popisał się również, najszybszy w treningach, Gabriele Tarquini z Hondy, który awansował na pierwszą pozycję z czasem 1:56.040, jednak bardzo szybko został zmieniony przez Ma Qing Hua, który wyprzedził włoskiego weterana o zaledwie 0.045 sekundy notując rezultat na poziomie 1:55.995.

Mimo początkowego słabego tempa Jose Marii Lopeza, Argentyńczyk zdołał poprawić swój czas w drugim przejeździe i z rezultatem 1:55.929 awansował na pierwszą lokatę, zapewniając tym sobie awans do drugiej sesji. Drugi czas należał do Ma Qing Hua, natomiast czołową trójkę uzupełnił Gabriele Tarquini.

Swoje pomiarowe okrążenia zdołali poprawić także Mehdi Bennani, Nicky Catsburg i Norbert Michelisz, którzy znaleźli się w premiowanej dwunastce.

Z rywalizacją o pole position pożegnali się natomiast, Rob Huff, który stracił dwunastą lokatę na rzecz Catsburga, w ostatnich sekundach Q1, Gregoire Demoustier, Tom Coronel, który zbyt późno pojawił się na torze, John Filippi i Stefano D’Aste.

Q2

Pierwsze minuty drugiej sesji kwalifikacyjnej pokazały bardzo dobre tempo Ma Qing Hua, który notował pierwszy czas (1:55.722), wyprzedzając swojego zespołowego kolegę, Sebastiena Loeba, o zaledwie 0.048 sekundy i trzeciego Norberta Michelisza, który do chińskiego zawodnika tracił 0.249 sekundy.

Mimo dobrych międzyczasów w sektorach, z pierwszego pomiarowego okrążenia zrezygnował Jose Maria Lopez, który zjechał ponownie do boksów po świeży komplet opon. Argentyńczyk w ostatnich minutach powrócił jednak na tor uzyskując trzeci czas w postaci 1:55.963.

Wyśmienitym czasem popisał się jednak Norbert Michelisz z zespołu Zengo Motorsport, który w ostatnich sekundach sesji wskoczył na pierwszą lokatę z rezultatem 1:55.711 wyprzedzając ostatecznie Ma Qing Hua o 0.011 sekundy i Sebastiena Loeba o 0.059 sekundy.

Czwarta lokata należała ostatecznie do Jose Marii Lopeza, natomiast czołową piątkę, która powalczy w Q3 o pole position, uzupełnił niespodziewanie Mehdi Bennani, który uzyskał czas 1:55.990.

Z dalszej rywalizacji odpadli Gabriele Tarquini, Yvan Muller, Tiago Monteiro, Tom Chilton, Nicky Catsburg, który do drugiego wyścigu wystartuje z pole position, Hugo Valente i Nicolas Lapierre, który uzyskał dopiero dwunasty czas.

Q3

Po pojedynczych okrążeniach najszybszym kierowcą w finałowej sesji kwalifikacyjnej okazał się Norbert Michelisz, który pokonał tor Motegi w czasie 1:55.596, co dało pole position do pierwszego wyścigu WTCC.

Obok węgierskiego kierowcy na drugiej pozycji ustawi się Jose Maria Lopez, który zanotował czas w postaci 1:55.676 i do zwycięzcy kwalifikacji stracił jedynie 0.080 sekundy.

Trzeci czas należał do Sebastiena Loeba, który osiągnął rezultat 1:55.804 i wyprzedził Mehdi Bennaniego i Ma Qing Hua o odpowiednio 0.031 i 0.234 sekundy.

Image © Frederic Le Floc'h / DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE