Menu

Jose Maria Lopez zdobywa pole position do pierwszego wyścigu WTCC na torze w Chinach

Jose Maria Lopez / Citroen

Jose Maria Lopez z zespołu Citroen Racing wywalczył pole position do pierwszego niedzielnego wyścigu na torze Shanghai International Circuit, dziesiątej rundy Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych.

Obrońca mistrzowskiego tytułu osiągnął najlepszy czas 1:49.447 i wyprzedził drugiego w zestawieniu Ma Qing Hua o zaledwie 0.114 sekundy.

Q1

Pierwsza sesja kwalifikacyjna rozpoczęła się od wyjazdu wszystkich kierowców na tor, także obu zawodników fabrycznej Hondy, którzy po rozpoczęciu mierzonych okrążeń postanowili ponownie pojawić się w boksach.

Od dobrego mierzonego okrążenia rozpoczął Nicky Catsburg, który wskoczył na pierwszą lokatę przed Toma Chiltona i Nico Lapierre’a. Bardzo szybko na prowadzeniu zmienił go jednak Hugo Valente w Chevrolecie RML Cruze, który osiągnął rezultat na poziomie 1:50.333.

Po kilku chwilach na prowadzeniu wskoczył jednak Sebastien Loeb, natomiast na trzecią pozycję awansował Yvan Muller.

Na pięć minut przed końcem świetnym okrążeniem popisał się Jose Maria Lopez, który objął prowadzenie z czasem 1:49.647, a w strefie spadkowej znaleźli się zarówno Gabriele Tarquini, jak i Tiago Monteiro, którzy zdołali pojawić się na torze i rozpocząć mierzone okrążenia.

Ostatnim szybkim okrążeniem awans do drugiej sesji zapewnił sobie Nicolas Lapierre, który wskoczył na piąte miejsce. Dziewiąty czas padł łupem Gabriele Tarquiniego, natomiast z kwalifikacjami pożegnał się Tiago Monteiro, który osiągnął dopiero czternasty rezultat, co nie pozwoliło mu na dalszą walkę w czasówce.

Najszybszy podczas pierwszej sesji był Jose Maria Lopez przed Sebastienem Lobem, Robem Huffem, Yvanem Mullerem i Nicky’em Catsburgiem, który zamknął pierwszą piątkę.

Czołową dwunastkę uzupełnili: Nicolas Lapierre, Mehdi Bennani, John Filippi, Hugo Valente, Gabriele Tarquini, TOm Coronel i Ma Qing Hua.

Q2

Jose Maria Lopez od wysokiego ‚C’ rozpoczął drugą sesję kwalifikacyjną, plasując się po pierwszych pomiarowych okrążeniach na pierwszej pozycji przed swoimi zespołowymi kolegami, Ma Qing Hua, Sebastienem Loebem i Yvanem Mullerem.

Awans na czwartą lokatę zanotował Nicky Catsburg, podczas gdy Hugo Valente, John Filippi i Tom Coronel oczekiwali na czysty tor i swoje pierwsze mierzone kółka.

Swoje mierzone okrążenie, na kilka sekund przed końcem sesji, zdołał pokonać również Hugo Valente, który wskoczył na dziesiąte miejsce, choć kierowca Campos Racing przy wyjściu na prostą startową zetknął się z barierą okalającą tor. Valente próbował przejechać jeszcze jedno szybkie kółko, jednak ostatecznie zrezygnował i pozostał na dziesiątym miejscu, co da mu start z pole position w drugim wyścigu na Chińskim obiekcie.

Swojego czasu nie poprawił natomiast Rob Huff, który mimo dużych chęci pozostał na szóstym miejscu i tym samym zakończył walkę o pole position na Q2.

Awans do finałowej sesji zanotowali: Jose Maria Lopez, Ma Qing Hua, Sebastian Loeb, Nicky Catsburg i Yvan Muller.

Q3

Jako pierwszy na swoje okrążenie wyjechał Yvan Muller, który mierzone kólko pokonał w czasie 1:50.108.

Francuz nie zdołał utrzymać pierwszej pozycji, a to za sprawą Nicky Catsburga, który swoje szybkie kółko pokonał w czasie 1:49.619 i awansował na pierwsze miejsce przed czterokrotnego mistrza świata.

Trzecim kierowcą na torze był Sebastien Loeb. Francuz jednak nie zdołał pokonać dość szybkiego okrążenia, aby wyprzedzić kierowcę Łady i zanotował dopiero drugi czas - 1:49.665.

Takiego problemu nie miał natomiast Ma Qing Hua. Lokalny kierowca swoje najszybsze kółko pokonał z czasem 1:49.561 i znalazł się na prowizorycznym pole position.

Jako ostatni na tor wyjechał Jose Maria Lopez, który nie dał szans swoim rywalom i swoje szybkie kółko przejechał w czasie 1:49.447, co dało mu piąte pole position w obecnym sezonie wyścigowym i dwunaste w całej karierze WTCC.

Image © Citroen Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE