Menu

Jose Maria Lopez wygrywa pierwszy wyścig WTCC w Chinach

Jose Maria Lopez / Citroen Racing

Jose Maria Lopez odniósł swoje ósme zwycięstwo w sezonie pokonując swoich rywali na torze Shanghai International Circuit w pierwszym niedzielnym wyścigu.

Świetnym startem popisał się Jose Maria Lopez, który obronił pierwszą lokatę wywalczoną z kwalifikacji. Drugiego miejsca nie obronił natomiast Ma Qing Hua, który nie popisał się po zgaśnięciu czerwonych świateł i spadł na dalsze miejsce w klasyfikacji.

Już na pierwszym okrążeniu na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa po kolizji kilku kierowców i wielu uszkodzeń, co najbardziej było widoczne po samochodzie Toma Coronela, u którego w aucie doszło do urwania prawego tylnego koła, a także Roba Huffa, którego auta również została dość poważnie uszkodzone. Brytyjczyk po całym incydencie zdołał powrócić do boksów, natomiast w przypadku auta Holendra była potrzeba pomoc porządkowych.

Po kilku wolniejszych okrążeniach kierowcy powrócili do rywalizacji i od samego restartu swoją wyższość zaprezentował Jose Maria Lopez, który odjechał na kilka sekund swoim rywalom. O druga pozycję zażarcie walczyli Yan Muller i Sebastien Loeb, jednak bardziej doświadczony Francuz zdołał utrzymać się przed byłym wielokrotnym rajdowym mistrzem świata.

Lopez utrzymał się na prowadzeniu do zakończenia rywalizacji i jako pierwszy minął linię mety. Tuż za Argentyńczykiem znalazł się Yvan Muller przed Sebastienem Loebem. Świetny występ całej trójki dał zespołowi Citroena mistrzostwo w klasyfikacji konstruktorów.

Na czwartej pozycji rywalizację ukończył Nicky Catsburg z zespołu Lada Sport Rosneft, który przez większość rywalizacji naciskał na trzeciego Loeba, jednak Francuz był w stanie odpierać ataki Holendra.

Piąta pozycja należała do Mehdi Bennaniego, który wywalczył największą ilość punktów w Yokohama Trophy i ukończył rywalizację przed szóstym Norbertem Micheliszem z Zengo Motorsport. Węgier pierwszy niedzielny wyścig rozpoczynał z piętnastego pola, jednak dobry start, a następnie walka z Nicolasem Lapierrem na ostatnim okrążeniu pozwoliła zakończyć rywalizację tuż za pierwszą piątką.

Po słabszym starcie odrabianie strat rozpoczął Ma Qing Hua, który w ostatniej fazie wyścigu jechał na ósmej lokacie aż do próby wyprzedzenia Michelisza, która zakończyła się wyjazdem poza tor i przedwczesnym zakończeniem wyścigu z powodu awarii jego Citroena.

Problemy Chińczyka wykorzystał Hugo Valente, który awansował na ósme miejsce wyprzedzając kilka chwil wcześniej Tiago Monteiro i Gregoire Demoustiera. Portugalczyk z fabrycznej Hondy nie dał jednak za wygraną i odzyskał ósmą lokatę dojeżdżając do mety tuż przed Valente.

Dziesiąte miejsce wywalczył Stefano D’Aste, który skorzystał ze zjazdu Demoustiera do alei serwisowej.

Z rywalizacji prócz Roba Huffa, który doznał uszkodzeń z powodu kolizji z Gabriele Tarquinim i Toma Coronela, musiał wycofać się również Tom Chilton po kontakcie z Tiago Monteiro. Z wyścigiem pożegnał się również Filippi, który na pierwszym okrążeniu wpadł w poślizg i obrócił swoje auto.

Image © Citroen Racing

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE