Menu

Nowy format wyścigów i nowy kalendarz w sezonie 2016 WTCC

Start do wyścigu w Tajlandii

Środowe spotkanie Światowej Rady Sportów Motorowych potwierdziło reorganizację formatu weekendu wyścigowego Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych oraz zmiany w kalendarzu na sezon 2016, prócz potwierdzenia wyścigu otwierającego przyszłoroczną rywalizację.

Weekend serii WTCC w dalszym ciągu składać się będzie z dwóch wyścigów, jednak zmianie ulegnie priorytet obu rywalizacji.

Od sezonu 2016 częściowo odwrócona stawka kierowców, która będzie wyłaniana w drugiej sesji kwalifikacyjnej, będzie startowała w pierwszym wyścigu, natomiast trzecia i finałowa sesja będzie ustawiała kierowców na starcie do wyścigu numer dwa, który został oznaczony jako „główny”.

„Nigdy nie potrafiliśmy w łatwy sposób wyjaśnić fanom, mediom i gościom koncepcji pierwszego i drugiego wyścigu, w którym zdobywca pole position nie startował do drugiego wyścigu z pierwszej linii” - powiedział promotor WTCC Francois Ribeiro.

„Wraz z FIA, producentami, zespołami i kierowcami podjęliśmy wspólną decyzję, aby uprościć format wyścigów.

Celem jest zwiększenie atrakcyjności i sprawienie, że struktura weekendu będzie łatwiejsza do wyjaśnienia. Ważnym, w tym samym czasie było zachowanie odwrotnej kolejności startowej, które będzie obowiązywać w pierwszym wyścigu” - dodał Ribeiro.

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła także nowy format dodatkowej sesji - MAC3 - która będzie odbywała się zgodnie z zasadami przejazdu kolarskiego na czas.

Kalendarz WTCC na sezon 2016 zatwierdzony

Zatwierdzony został również kalendarz Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych, który w dużej mierze będzie wyglądał jak ten z obecnego sezonu, jednak z pewnymi zmianami.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami sezonu 2016 nie otworzy rywalizacja w Argentynie na torze Termas de Rio Hondo, która została przeniesiona z marca na sierpień, podobnie jak runda na obiekcie Slovakiaring, która w przyszłym roku odbędzie się w kwietniu.

Wszystko wskazuje również na to, że nowy sezon otworzą dwa wyścigi w Rosji, jednak nie na torze Moscow Raceway, a Sochi Autodrom, choć na chwilę obecną nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Kalendarza WTCC na sezon 2016:

20 marca    Runda niepotwierdzona
3 kwietnia   Paul Ricard, Francja
17 kwietnia  Slovakia Ring, Słowacja
24 kwietnia  Hungaroring, Węgry
8 maja     Marrakech, Maroko
28 maja    Nurburgring Nordschleife, Niemcy
12 czerwca   Vila Real, Portugalia
7 sierpnia   Autodromo Termas de Rio Hondo, Argentyna
4 września   Motegi, Japonia
25 września  Shanghai International Circuit, Chiny
6 listopada  Buriram, Tajlandia
27 listopada  Losail International Circuit, Katar
Image © FIA WTCC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE