Menu

Norbert Michelisz wywalczył pierwsze pole startowe do głównego wyścigu WTCC na Vila Real

Norbert Michelisz / Honda

Węgierski kierowca Norbert Michelisz uzyskał najlepszy czas w finałowej sesji kwalifikacyjnej i zdobył drugi raz w tym sezonie pole position, wyprzedzając tym samym faworytów Roba Huffa, Theda Bjork i Tiago Monteiro.

Wydawało się, że faworytem do pierwszego pola startowego jest tylko i wyłącznie Tiago Monteiro, który w Q1 i Q2 odnotowywał najszybsze czasy przejazdów, aczkolwiek duży błąd Portugalczyka w ostatnim przejeździe pozbawił kierowcę i miejscowych fanów złudzeń o zdobyciu pierwszej linii.

W Q1 rekordowym czasem popisał się Szwedzki kierowca Thed Bjork, jeżdżący dla Volvo Polestar Cyan Racing, jednak po tym jak uszkodził słupek w jednej z szykan, jego czas został anulowany i kwalifikacje zostały przerwane na ponad piętnaście minut.

Z długiej przerwy skorzystał drugi kierowca Volvo Nestor Girolami, który w bardzo pechowy sposób uszkodził swoje auto na skutek kontaktu z barierą ochronną.

Po wznowieniu rywalizacji o awans do kolejnej fazy kwalifikacji, najszybszym rezultatem popisał się Norbert Michelisz, wyprzedzając Roba Huffa i Tiago Monteiro, który zamknął czołową trójkę.

W Q2 także kierowcy nie uniknęli drobnych przygód, jednak większość nie podejmowała zbędnego ryzyka na ciasnym ulicznym torze.

Tiago Monteiro uzyskał najlepszy rezultat jednego okrążenia, wyprzedzając nieznacznie węgierskiego kierowcę Norberta Michelisza, który do końca walczył z Robem Huffem jeżdżącym w prywatnym zespole ALL-INKL.COM Münnich Motorsport.

Holender Nicy Catsburg był czwarty i uzyskał lepszy czas od swojego kolegi z zespołu Theda Bjorka, a rywalizacje o dziesiąte miejsce i pierwszą linię startową w wyścigu otwarcia zdobył japoński kierowca Ryo Michigami w swojej Hondzie Civic.

W Q3 Nicky Catsburg, obecny lider tabeli mistrzostw świata, reprezentujący szwedzkiego producenta Volvo Polestar Cyan Racing, wycofał się z rywalizacji i nie odbył okrążenia pomiarowego, tym samym automatycznie zajął piątą pozycją startową.

Jako drugi z samochodów, a pierwszy na torze, pojawił się kolega zespołowy Catsburga, Thed Bjork, który w poprzednich przejazdach pokazał, że jest bardzo szybki tego dnia, aczkolwiek w ostatnim przejeździe na nowych oponach Bjork skarżył się na złą przyczepność już podczas okrążenia rozgrzewkowego i swój finałowy przejazd pokonał bardzo ostrożnie, co ostatecznie dało mu czwarty czas.

Angielski kierowca Rob Huff wyjechał na tor jako drugi i już w pierwszych sektorach pokazał, że stać go na pierwsze pole startowe. Zawodnik ALL-INKL.COM Münnich Motorsport po swoim przejeździe wyprzedził kierowców Volvo, plasując się na pozycji lidera, jednak znacznie szybszy okazał się Michelisz, który już w pierwszym sektorze zaprezentował swoje bardzo dobre tempo, a po kolejnych dwóch popisał się czasem 1:55.845, co dało mu finalnie pierwszą lokatę.

Jako ostatni na torze pojawił się miejscowy bohater Tiago Monteiro, który w pierwszym sektorze zbliżył się do Węgra i dalej atakował, jednak popełnił błąd w jednym z zakrętów, co spowodowało dużą nadsterowność auta i bardzo długi uślizg, co zaowocowało ogromną stratą cennych sekund. Na mecie Monteiro po swoim błędzie uzyskał czwarty czas tracąc ponad trzy sekundy do Michelisza.

Image © DPPI

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE