Menu

Jose Maria Lopez wygrywa kwalifikacje do pierwszego wyścigu w Argentynie

Jose Maria Lopez z fabrycznego Citroena wywalczył pole position do pierwszego wyścigu na torze Termas de Rio Hondo w Argentynie. Argentyńczyk w finałowej sesji kwalifikacyjnej nie dał szans swoich największym rywalom i tor okrążył o ponad sekundę szybciej niż drugi Yvan Muller. Trzecią lokatę wywalczył Sebastien Loeb.

Q1

W pierwszej sesji kwalifikacyjnej tuż po zapaleniu zielonego światła w alei serwisowej na tor od razu wyjechali wszyscy kierowcy z Gabriele Tarquinim na czele. Już na samym początku wielkiego pecha zaliczył Norbert Michelisz, który przebił oponę podczas kontaktu z Tomem Coronelem.

Pierwszym liderem był Q1 Rob Huff, jednak szybko na prowadzeniu zmienił go Mehdi Bennani. Tuż za nim znalazł się Sebastien Loeb z fabrycznego Citroena i Ma Qing Hua.

Na 10 minut przed końcem pierwszej części czasówki Tiago Monteiro, będący na bardzo szybkim okrążeniu popełnił błąd i stracił szansę na objęcie prowadzenia w zestawieniu.

Po kilku chwilach świetnym okrążeniem popisał się Sebastien Loeb, który najszybsze okrążenie pokonał w czasie 1:47.040 i wyprzedzał Bennaniego o zaledwie 0.017 sekundy, Dobrym czasem popisał się również Rob Huff, który wskoczył na trzecią lokatę ze stratą 0.094 sekundy, a pierwszą piątkę uzupełnili Monteiro i Tarquini.

Duże problemy z osiągnięciem dobrego rezultatu miał Jose Maria Lopez, jednak Argentyńczyk szybko się pozbierał i wskoczył na 6 miejsce. Imponującym tempem popisywał się także Mehdi Bennani, który wrócił na pozycję lidera wyprzedzając Loeba o 0.016 sekundy.

Bardzo dobrym okrążeniem na kilka chwil przed zakończeniem pierwszej sesji popisał się Ro Huff, który wskoczył na pierwszą lokatę z czasem 1:46.878 notując przewagę 0.162 sekundy nad drugim Bennanim.

Czołową piątkę uzupełnili Sebastien Loeb z czasem 1:47.056, Stefano D’Aste z rezultatem 1:47.420 i broniący mistrzowskiego tytułu Jose Maria Lopez, który wykręcił rezultat na poziomie 1:47.300.

Q2

W drugiej sesji kwalifikacyjnej kierowcy mieli jedynie 8 minut na osiągnięcie jak najlepszego rezultatu pozwalającego im awansować do sesji finałowej. Na początku czasówki błąd popełnił Mehdi Bennani, który wypadł z toru i ugrzązł w żwirowej pułapce, co zakończyło jego udział w sesji.

Po krótkiej żółtej fladze kierowcy powrócili do rywalizacji, jednak nie trwało to długo, a wszystko za sprawą stojącego na poboczu auta Mehdi Bennaniego. Sędziowie zdecydowali się ostatecznie wywiesić czerwoną flagę i wstrzymać sesję, aby porządkowi mogli bezpiecznie usunąć samochód Marokańczyka z toru.

Po chwilowej przerwie kierowcy wyruszyli ponownie na tor. Pierwszy na torze pojawił się Rob Huff, jednak to Jose Maria Lopez był pierwszym kierowcą, który wykręcił czas poniżej 1.46.

Na3 minuty przed końcem Argentyńczyk prowadził z czasem 1.45.891, jednak jeszcze szybszym okazał się jego zespołowy kolega Ma Qing Hua, który wskoczył na pierwszą pozycję z czasem 1.45.808. Trzeci na tą chwilę był Yvan Muller przed Tiago Monteiro i Sebastienem Loebem.

Świetna jazda Citroenów. Druga sesja pada łupem Ma z czasem 1.45.808. Na drugiej pozycji plasuje się ostatecznie Lopez +0,083 przed Mullerem + 0.341, Monteiro +0.661 i Loebem +0.833, który jako ostatni awansował do finałowej sesji.

Q3

Pierwszy na tor wyjechał piąty po Q2 Sebastien Loeb, który prezentował bardzo dobre tempo do czasu popełnienia błędu w trzecim sektorze. Zbyt szerokie wyjechanie poza tor spowodowało, że Francuz stracił czas i wykręcił zaledwie czas w postaci 1.47.061.

Zaraz po Francuzie na torze pojawił się Tiago Monteiro Hondą Civic. Czas Portugalczyka 1.47.633 dał mu drugie miejsce.

Jako trzeci na najszybsze okrążenie wyjechał Yvan Muller, który wykorzystał swoje wielkie doświadczenie i z czasem 1:46.701 awansował na pierwszą lokatę wyprzedzając swojego zespołowego kolegę Sebastiena Loeba i Tiago Monteiro.

Czwarty na torze pojawił się Pechito, który znokautował poprzedników wykręcając czas 1.45.461, co dało 1.240 sekundy przewagi nad drugim Yvanem Mullerem.

Zgodnie z zasadami na tor ostatni wyjechał zwycięzca drugiej części czasówki Ma Quing Hua. Błąd Chińczyka pozbawił go walki o dobry czas, a rezultat 1.47.203 dało mu zaledwie czwarte miejsce.

Zwycięzcą rywalizacji o pole position do pierwszego wyścigu został Jose Maria Lopez przed Yvanem Mullerem i Sebastienem Loebem. Do drugiej rywalizacji z pierwszej lokaty wystartuje James Thompson z fabrycznej Lady.

Image © FIA WTCC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE