Menu

Dwudziestu kierowców na starcie nowego sezonu WTCC

Na starcie nowego sezonu WTCC zobaczymy 20 kierowców, którzy poprowadzą auta w konfiguracji TC1. Zobaczymy cztery modele aut: Citroena, Hondę, Ładę i Chevroleta.

Lista kierowców na sezon 2015 ujrzała światło dzienne w czwartek 12 lutego i znalazło się na niej pięciu byłych mistrzów serii, dwóch byłych kierowców Formuły 1 - łącznie zobaczymy przedstawicieli 13 krajów oraz nowe twarze, dla których sezon 2015 będzie debiutem w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych.

Mistrzowski zespół Citroen zgłosił do WTCC łącznie czterech kierowców, czyli o jednego więcej niż w zeszłym roku. Skład tworzą obrońca tytułu z roku 2014 Jose Maria Lopez, najbardziej utytułowany w WTCC Yvan Muller, 9-krotny mistrz WRC Sebastien Loeb oraz Chińczyk Ma Qing Hua, który prowadził gościnie Citroena C-Elysee w pięciu rundach poprzedniego sezonu.

Ponadto w serii pojawił się nowy zespół, Sebastien Loeb Racing, który wystawił jeden samochód za kierownicą, którego zasiądzie doświadczony Marokańczyk Mehdi Bennani. Kierowca poprowadzi podobnie jak Loeb, Citroena C-Elysee.

Honda Racing Team JAS nie zmienia kierowców na nowy sezon. Tiago Monteiro oraz Gabriele Tarquini poprowadzą japoński samochód w barwach Castrola.

Rickard Rydell to zawodnik, który wraca do stawki WTCC i poprowadzi Hondę Civic w barwach zespołu NIKA International. Hondę Civic w nowym sezonie poprowadzi także Węgier Norbert Michelisz (Zengo Motorsport) oraz Dusan Borkovic (Proteam Racing), który będzie walczył o punkty w pucharze Yokohamy.

W barwach zespołu Łada Sport Rosneft, podobnie jak rok temu, rywalizować będą doświadczeni Rob Huff i James Tompson, oraz Rosjanin Mika Kozlovski, z programu szkolenia kierowców Łady. Kierowcy poprowadzą całkowicie nowy model Łady o nazwie Vesta, który przechodzi obecnie testy rozwojowe.

MOCNA STAWKA KIEROWCÓW W PUCHARZE YOKOHAMY

Stefano D'Aste pojedzie w barwach zespołu ALL-INKL.COM Münnich Motorsport, za kierownicą Chevroleta TC1 Cruze RLM. Drugi kierowca zespołu zostanie przedstawiony wkrótce.

John Filippi reprezentować będzie zespół Campos Racing, a jego kolegą zespołowym będzie Francuz Hugo Valente, który kontynuuje ściganie w barwach hiszpańskiego zespołu, który planuje wystawić trzeciego kierowcę.

Do stawki powraca zespół Craft Bamboo z samochodem Chevrolet Cruze, który poprowadzi Gregorie Demoustier. Zespół planuje wystawić drugiego kierowcę, którego poznamy w dalszej części sezonu.

Poza Hondą z Micheliszem i Borkovicem, zobaczymy również zespół ROAL Motorsport, który wystawił dwóch Tomów, Anglika Chiltona i Holendra Coronela. Obaj zawodnicy rywalizować będą Chevroletem Cruze TC1 w pucharze Yokohamy.

Szef WTCC Francois Ribeiro powiedział: Rodzina WTCC była bardzo aktywna od ostatniego wyścigu w Macau, w listopadzie. W sezonie 2014 w TC1 startowało 15 aut, a stawka była połączona z zawodnikami z TC2. W tym roku zobaczymy 20 zawodników z TC1, i spodziewamy się że Campos Racing wprowadzi niebawem trzeciego kierowcę, co podbije stawkę do 21 aut, które będą się ścigać w WTCC.

Witamy w stawce nowe jak i powracające zespoły. Póki co mamy reprezentantów trzynastu krajów, ale gdy ALL-INKL.COM Munnich zatwierdzi drugiego kierowcę to liczba ta powiększy się do 14 krajów.

Ponadto mamy nową żółtą Ładę Veste. Citroen startuje z hasłem ‘złap mnie jeśli potrafisz’, więc zobaczymy czy ktoś będzie potrafił zdetronizować jego dominację, co za tym idzie powstrzymać faworyta serii, Argentyńczyka ‘Pechito’ Lopeza - zakończył wyraźnie zadowolony szef WTCC.

Pełna lista kierowców na rok 2015:

2 Honda Racing Team JAS       Gabriele Tarquini   Honda Civic WTCC
3 ROAL Motorsport          Tom Chilton      Chevrolet RML Cruze TC1
4 ROAL Motorsport          Tom Coronel      Chevrolet RML Cruze TC1
5 Zengő Motorsport         Norbert Mischelisz  Honda Civic WTCC
7 Campos Racing           Hugo Valente     Chevrolet RML Cruze TC1
9 Citroën Total WTCC        Sébastien Loeb    Citroën C-Elysée WTCC
11 Craft Bamboo           Grégoire Demoustier  Chevrolet RML Cruze TC1
12 LADA Sport Rosneft        Rob Huff       LADA Vesta
14 LADA Sport Rosneft        Mikhail Kozlovskiy  LADA Vesta
15 LADA Sport Rosneft        James Thompson    LADA Vesta
18 Honda Racing Team JAS       Tiago Monteiro    Honda Civic WTCC
19 Nika International        Rickard Rydell    Honda Civic WTCC
25 Sébastien Loeb Racing       Mehdi Bennani     Citroën C-Elysée WTCC
26 ALL-INKL.COM Münnich Motorsport  Stefano D’Aste    Chevrolet RML Cruze TC1
27 Campos Racing           John Filippi     Chevrolet RML Cruze TC1
33 Citroën Total WTCC        Ma Qing Hua      Citroën C-Elysée WTCC
37 Citroën Total WTCC        José María López   Citroën C-Elysée WTCC
68 Citroën Total WTCC        Yvan Muller      Citroën C-Elysée WTCC
98 Proteam Racing          Dušan Borković    Honda Civic WTCC
Image © FIA WTCC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE