Menu

Ma Qing Hua etatowym kierowcą Citroena w nowym sezonie WTCC

Chiński kierowca Ma Qing Hua będzie częścią zespołu Citroen w sezonie 2015. Hua nie jest jednak nową twarzą ani serii, ani zespołu; w poprzednim roku startował gościnie za kierownicą C-Elysée w kilku rundach sezonu, odnosząc fantastyczne zwycięstwo w drugim wyścigu na torze Raceway Moscow w Rosji. Zatrudnienie chińskiego kierowcy jest też polityką samego Citroena, który chce zaistnieć na rynku samochodowym w Chinach.

Doświadczenie jakie kierowca zdobył w roku 2014 za kierownica Citroena zaowocowało tym, że Hua w tym roku zaliczy każdy wyścig sezonu.

W poprzednim roku, Ma wystartował gościnie w pięciu weekendach WTCC. Z96ostał pierwszym Chińskim kierowcą, który wygrał wyścig rangi Mistrzostw Świata FIA podczas rundy na Moscow Raceway. Swój wielki potencjał potwierdził na domowym torze w Szanghaju, kończąc na podium w pierwszym wyścigu.

Podobnie jak przed rokiem, zespołowymi partnerami Ma Qing Hua będą: Francuz Yvan Muller, najbardziej utytułowany kierowca w historii WTCC, jego rodak i legenda WRC Sebastien Loeb oraz obrońca tytułu, Argentyńczyk Jose Maria "Pechito" Lopez. Czwarka ta poprowadzi ten sam model auta, czyli C--Elysée.

W kalendarzu serii WTCC na rok 2015 znajduje się 12 podwójnych rund wyścigowych. Sezon rozpocznie się w dniach 6-8 marca na torze Autodromo de Rio Hondo w Argentynie.

Chiny są wielkim rynkiem sprzedaży marki Citroen - mówi szef marketingu, komunikacji i sportu Citroena, Julien Montarnal. Witamy Ma w zespole i traktujemy go jako utalentowanego kierowcę, co udowodnił w poprzednim roku. Doświadczenie z zeszłego roku pozwoli mu szybko zaaklimatyzować się w zespole. Ponadto, włączenie kierowcy z Chin pozwoli zwiększyć popularność samego Citroena w kraju, gdzie notujemy jedną z największych sprzedaży, a zarazem pozwoli samej ludności chińskiej bardziej pokochać sport motorowy. Dzięki temu będziemy mieli większa ambicję, by razem osiągnąć sukces. Ma Qing Hua będzie świetnym ambasadorem Citroena na torze i po za nim.

Szef zespołu Citroen Racing, Yves Matton, dodaje: W poprzednim roku sprawdziliśmy wielu kierowców w celu znalezienia tego jednego, idealnego zawodnika, który będzie miał na tyle duży potencjał, by poprowadzić naszego Citroena C-Elysee. Decyzję podaliśmy dopiero teraz, ale została ona podjęta po drugim wyścigu w Moskwie, gdzie Ma odniósł piękne zwycięstwo. Wierzymy, że doświadczenie jakie zdobył, prowadząc nasz samochód w pięciu gościnnych rundach, pozwoli mu lepiej wejść w pełny sezon z nami.

Jestem ogromnie zadowolony, że zostałem częścią zespołu Citroen Racing. Od samego początku, kiedy pojawiłem się w zespole, czułem się częścią wielkiej rodziny jaką jest Citroen – powiedział z kolei Ma Qing Hua. Dzięki Citroenowi stałem się lepszym kierowcą, bardzo dużo pomogli mi pozostali kierowcy C-Elysee. Regularne starty w FIA WTCC będą kolejnym wielkim krokiem w mojej karierze. Citroen bardzo na mnie liczy, a ja obiecuję, że będę walczył o jak najlepsze wyniki z całych sił.

Image © FIA WTCC

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE