24-godzinny Le Mans Virtual – największy wirtualny wyścig na świecie

24-godzinny Le Mans Virtual

Z powodu przełożenia 88. edycji najsłynniejszego długodystansowego wyścigu na świecie, 24-godzinnego Le Mans, prototypy oraz samochody klasy GTE pojawią się na torze dopiero 19-20 września. Jednak już w dniach 13-14 czerwca profesjonalni kierowcy oraz zawodnicy e-sportowi zasiądą w symulatorach, by rozpocząć rywalizację w największym jak do tej pory wirtualnym wyścigu 24h Le Mans Virtual.

24-godzinny Le Mans Virtual, organizowany przez ACO, FIA WEC oraz Motorsport Games, zapoczątkuje nową erę w wyścigach samochodowych z wykorzystaniem symulatorów. Zespoły złożone z profesjonalnych kierowców wyścigowych oraz mistrzów e-sportu będą rywalizowały ze sobą na słynnym torze 24h Le Mans przez okrągłą dobę. Będzie to dla nich niezwykle wymagający test, który transmitować będą kanały telewizyjne na całym świecie.

Zasady są proste:

  • Zespoły będą składały się z czterech zawodników – co najmniej dwóch profesjonalnych kierowców wyścigowych oraz maksymalnie dwóch kierowców simracingowych,

  • Platformą używaną podczas rozgrywki będzie rFactor 2,

  • Stawka złożona będzie z maksymalnie pięćdziesięciu samochodów,

  • W wyścigu wystartują samochody klasy LMP2 i GTE, które będą mogły posiadać indywidualne oznaczenia i kolory poszczególnych zespołów.

  • Podczas rozgrywki będą panowały zmienne warunki pogodowe, a wyścig będzie odbywał się w trakcie dnia oraz w nocy – zupełnie jak w świecie realnym. Dodatkowo uszkodzone samochody będzie można naprawiać wyłącznie w alei serwisowej, a zespoły będą pracowały nad optymalizacją ustawień samochodów, które zapewnią jak najlepszy wynik na mecie.

  • Jednym z kryteriów decydujących o zwycięstwie będzie strategia w pit-stopie, m.in. tankowanie oraz odpowiedni dobór opon. Nad sportowym charakterem rozgrywki będzie czuwał dyrektor wyścigu oraz zespół profesjonalnych sędziów.

24-godzinny wyścig Le Mans Virtual rozpocznie się 13 czerwca o godzinie 15:00 (czasu francuskiego). To nie będzie zwykła gra, tylko prawdziwy wyścig!

W najbliższych tygodniach zostanie opublikowana lista zawodników oraz kolejne niezwykle ekscytujące szczegóły dotyczące rozgrywki.

Prezes ACO, Pierre Fillon mówi: "Pierwsza edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans Virtual otwiera nowy rozdział dla naszej dyscypliny. Obecna sytuacja sprawiła, że 88. edycja 24h Le Mans odbędzie się dopiero 19-20 września. Jednak na 13-14 czerwca zaplanowaliśmy wydarzenie znacznie zwiększające możliwości wyścigów długodystansowych. Wystartują w nim razem profesjonalni kierowcy wyścigowi oraz specjaliści w dziedzinie simracingu. My jako organizatorzy, nasi konkurenci, partnerzy oraz fani czekamy na rozpoczęcie tego wyjątkowego wyścigu.”

Dyrektor generalny FIA WEC, Gérard Neveu dodaje: "Od czasu wprowadzenia Le Mans Esports Series dwa lata temu, z roku na rok obserwujemy znaczny wzrost popularności oraz oglądalności tej serii. To pokazuje nam ogromny apetyt społeczności e-sportowej na wyścigi długodystansowe oraz najsłynniejszy wyścig tej dyscypliny – 24-godzinny Le Mans."

"24h Le Mans Virtual to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. Podobnie jak w świecie realnym, zgromadzi czołówkę producentów motoryzacyjnych, zespołów wyścigowych i kierowców oraz najlepszych kierowców simracingowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.”

Dyrektor generalny Motorsport Games, Dmitry Kozko tłumaczy: "Motorsport Games z przyjemnością rozszerza swoją współpracę z ACO i WEC, aby zorganizować wyścig 24h Le Mans Virtual. Jest to kolejny dowód zaufania, jakie władze sportów motorowych mają w Motorsport Games. Dzięki temu możemy zapewnić rozgrywki e-sportowe na najwyższym światowym poziomie. Zapowiada się niezwykle spektakularne wydarzenie łączące świat realny z wirtualnym.”

Prezes Motorsport Network, James Allen mówi: "Obecna pandemia wpłynęła w różny sposób na wszystkie aspekty naszego życia, ale dała też szansę na rozwój e-sportu. Dzięki temu simracing ma szansę zabłysnąć, a ten wyścig jest tego najlepszym przykładem."

"Bardzo mi się to podoba: najsłynniejszy wyścig na świecie rozegrany w świecie wirtualnym w pierwotnie zaplanowanym terminie. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z ACO i WEC, aby to wspierać, nie tylko dzięki naszej światowej klasy działalności e-sportowej Motorsport Games, ale także z całym naszym globalnym zasięgiem medialnym.”

24-godzinny Le Mans Virtual