24 Hours of Le Mans oficjalnie za zamkniętymi drzwiami

24 Hours of Le Mans 2019

Fani wyścigu 24 Hours of Le Mans na torze Circuit de la Sarthe nie będą mogli za żywo zobaczyć legendarnej rywalizacji, czego powodem jest niepewność co do rozwoju sytuacji odnośnie koronawirusa.

24-godzinny wyścig Le Mans pierwotnie miał się odbyć w połowie czerwca, jednak rozwijająca się pandemia Covid-19 uniemożliwiła organizację tego wydarzenia, które w późniejszym terminie zostało przeniesione na 19-20 września, choć nadal organizatorzy nie byli pewni, czy fani będą mogli zagościć na pętli we Francji.

Na nieco ponad miesiąc przed startem rywalizacji na Circuit de la Sarthe organizatorzy zdecydowali, że ze względów bezpieczeństwa o zdrowie, fani nie zagoszczą na trybunach obiektu, jednak otrzymają możliwość ekskluzywnego śledzenia tego, co się będzie działo na torze.

"Rozważano różne rozwiązania, aby powitać ograniczoną liczbę fanów podczas 88. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans, jednak po konsultacji z organami do spraw zdrowia i bezpieczeństwa publicznego oraz biorąc pod uwagę niepewność co do rozwoju sytuacji, ACO i Prefektura Sarthe jednogłośnie zdecydowały, że wydarzenie odbędzie się w dniach 19-20 września 2020 roku bez udziału widzów" - czytamy w komunikacie ACO.

"Fani oczywiście będą mogli śledzić wyścig z bezpiecznego otoczenia. Dzięki nowej platformie cyfrowej uzyskają ekskluzywny wgląd w to, co dzieje się za kulisami 24-godzinnego wyścigu Le Mans."

Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l’Ouest, dodał: "88. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans przejdzie do historii, ponieważ niestety największy na świecie wyścigu długodystansowy odbędzie się w tym roku bez widzów na torze."

"W ciągu ostatnich kilku tygodni przyjrzeliśmy się wielu sposobom, w jaki moglibyśmy zorganizować nasze wydarzenie we wrześniu z obecnymi fanami, choć w ograniczonej liczbie. Jednak biorąc pod uwagę ograniczenia związane z organizacją imprezy na skalę festiwalową, trwającą kilka dni, w obecnej sytuacji zdecydowaliśmy się z władzami lokalnymi na zorganizowanie wyścigu za zamkniętymi drzwiami. Wciąż było zbyt wiele znaków zapytania dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa."

"Wiemy, że nasi fani będą tak samo rozczarowani tą decyzją, jak my, ale biorąc pod uwagę równowagę zdrowia publicznego, nie było to trudne wyzwanie. Nie idziesz na kompromis, jeśli chodzi o bezpieczeństwo."

"Fani nie przegapią żadnej okazji. Może ich nie ma w Le Mans, ale nasze zespoły medialne i usługodawcy dostarczą im Le Mans! Jesteśmy przekonany, że w tej chwili możemy liczyć na wsparcie i zrozumienie wszystkich" - zakończył.

24-godzinny wyścig Le Mans wystartuje 19 września o godzinie 14:30.