89. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans oficjalnie przeniesiona na sierpień

Circuit de la Sarthe / © Toyota Motorsport GmbH

Federacja Automobile Club de l’Ouest poinformowała, że 89. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans odbędzie się 21-22 sierpnia, a nie jak pierwotnie planowano w połowie czerwca.

Legendarna rywalizacja na torze Circuit de la Sarthe drugi raz z rzędu nie odbędzie się w pierwszym terminie, a wszystko za sprawą panującej pandemii koronawirusa, która już w zeszłym sezonie wymusiła na organizatorach zmianę daty.

Tegoroczna edycja 24-godzinnej batalii po raz kolejny musi zmierzyć się z przeciwnościami, choć jak zakładają włodarze wyścigu, przesunięcie ma pomóc fanom ponownie zawitać na francuską pętlę, po rocznym rozbracie.

ACO w wydanym oświadczeniu poinformowało, że decyzja podjęta na początku sezonu ma „zapewnić zawodnikom, partnerom i widzom jak największą przejrzystość oraz zachować aktualny kalendarz FIA WEC. Daty innych wyścigów i wydarzeń, które odbędą się na torze Le Mans, na chwilę obecną pozostaną niezmienione. ACO ściśle współpracuje z organizatorami różnych wydarzeń, na które ta zmiana może mieć wpływ."

„Chociaż była to trudna decyzja, jest ona słuszna" - przyznał Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l’Ouest. „Trzymanie 24-godzinnego wyścigu Le Mans za zamkniętymi drzwiami drugi rok z rzędu, byłoby nie do pomyślenia. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tego uniknąć i dać zawodnikom jasny obraz całego sezonu."

„Bardzo ciężko pracujemy, aby zapewnić bezpieczne wydarzenia, zachowując wszystkie niezbędne środki ostrożności. Tegoroczny wyścig zapowiada się an kolejny thriller, ponieważ debiutuje nowa klasa Hypercar."

Nowy termin zmagań na ponad trzynastokilometrowej pętli Le Mans oznacza, że będzie to czwarta runda sezonu FIA WEC i przypadnie miesiąc po rywalizacji na torze Monza. Będzie to także ostatni wyścig w Europie, przed dwiema rundami, które zostały zaplanowane w Japonii i Bahrajnie.

Start sezonu 2021 pozostał jednak bez zmian. Rozpocznie się on czwartego kwietnia 8-godzinnym wyścigiem w Portimao, tuż po dwudniowym Prologu, który będzie miał miejsce 30-31 marca.

Image: © Toyota Motorsport GmbH