ABS, kontrola trakcji oraz starty lotne w serii DTM od sezonu 2021

Start lotny podczas wyścigu na torze Zolder / © Audi AG

Seria DTM potwierdziła kolejne szczegóły dotyczące przyszłych przepisów, które będą obowiązywały od sezonu 2021, w tym wprowadzenie systemu ABS oraz kontrolę trakcji.

Zmiana przepisów w serii DTM ma na celu umożliwienie producentom, takim jak BWM, skorzystanie ze swoich obecnych specyfikacji aut i udział w przyszłorocznej rywalizacji, bez dodatkowych inwestycji oraz modyfikacji, które musiałyby być wprowadzone, gdyby nie doszło do zmiany regulacji.

Od przyszłorocznego sezonu nowym elementem będą także starty lotne w stylu Indianapolis, a nie jak dotychczas starty zatrzymane. Samochody na okrążeniu tuż przed startem wyścigu, uformują podwójny szyk i wystartują po zgaszeniu zielonych świateł. Nie jest to nowość w serii DTM i została już sprawdzona wielokrotnie, co ma miejsce podczas wznowień rywalizacji po wyjeździe na tor samochodu bezpieczeństwa.

"Podczas licznych rozmów, które odbyliśmy z zainteresowanymi producentami i zespołami w ciągu ostatnich tygodni, doszliśmy do ostatecznej opinii i zdecydowaliśmy o dopuszczeniu systemu ABS i kontroli trakcji oraz startów lotnych" - powiedział Frederic Elsner, dyrektor zawodów ITR.

"W rezultacie wysiłki i wydatki będą zmniejszone, a wysokiej jakości sport motorowy, jakim jest DTM, pozostanie nienaruszony."

Wiele ważnych elementów aktualnych przepisów DTM pozostanie nienaruszonych. Obejmuje to format z wyścigami sprinterskimi trwającymi 55 minut plus jedno okrążenie, które będą odbywały się w sobotę i niedzielę, a także brak zmian kierowców podczas samej rywalizacji, jak ma to miejsce w wielu innych seriach GT.

Do zmian nie dojdzie także podczas samych pit stopów. W sezonie 2021 nadal będą obowiązywały zjazdy do boksów i rywalizacja mechaników na czas bez narzuconego minimalnego czasu postoju.

"Sprawdzone elementy DTM, takie jak dwa wyścigi sprinterskie w weekend, brak zmian kierowców i konkurencyjne pit stopy, nadal będą zapewniać spektakularną akcję" - dodał Elsner.

Nico Muller - Audi Sport Team Abt Sportsline / © Audi AG

Image: © Audi AG