ACO prezentuje pełną listę startową do tegorocznego 24-godzinnego wyścigu Le Mans

24 Hours of Le Mans 2022 / © Solene Bailly (ACO)

Sześćdziesiąt dwie załogi i stu osiemdziesięciu sześciu kierowców weźmie udział w tegorocznej rywalizacji na Circuit de la Sarthe, mierząc się w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, potwierdziło ACO.

Aż szesnaście prototypów Hypercar siedmiu różnych producentów będzie ścigać się w najwyższej klasie, a o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zmierzy się Porsche, Peugeot, Ferrari, Vanwall, Glickenhaus, Toyota oraz Cadillac.

Prócz legendarnych marek na francuską pętlę wyjadą także niesamowici kierowcy, w tym Sebastien Buemi, czterokrotny zwycięzca 24 Hours of Le Mans, Andre Lotterer, który trzykrotnie mijał linię mety na pierwszej pozycji, czy Romain Dumas, który na najwyższym stopniu podium wyścigu stawał dwukrotnie.

Zacięty bój o zwycięstwo będzie się toczyć również w kategorii LMP2, w której wystartuje dwóch polaków – Robert Kubica z zespołem Team WRT #41 oraz Jakub Śmiechowski reprezentujący Inter Europol Competition #34.

Na starcie do 24-godzinnego wyścigu Le Mans nie zabraknie także czołowych ekip, takich jak Jota, United Autosports, Prema Racing, Alpine Elf Team, Cool Racing, Algarve Pro Racing, Vector Sport, Panis Racing, czy AF Corse.

Dwadzieścia cztery załogi, w tym dwie polskie, stworzą niesamowite widowisko i stoczą zacięty bój w prototypach Oreca 07 z silnikami Gibson.

W tym roku o miejsca na podium Le Mans w klasie LMGTE Am walczyć będzie aż dwadzieścia jeden zespołów z całego świata, w tym Hollywoodzki aktor Michael Fassbender, który po debiucie w 2022 roku powrócił do rywalizacji z zespołem Proton Competition #911.

Na Circuit de la Sarthe nie zabraknie także stałych gwiazd GT, w tym Beana Keatinga, Daniela Serry, czy Richarda Lietza.

Podczas tegorocznego Le Mans na starcie staną także kobiety, w tym zwyciężczyni 6-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps, Lulou Wadoux, czy Doriane Pin, która pokazała bardzo dobre tempo w prototypie LMP2 zespołu Prema Racing. W LMGTE Am nie zabraknie również kobiecego trio z Iron Dames, w skład którego wchodzą Sarah Bovy, Michelle Gatting i Rahel Frey.

Kilku byłych kierowców Formuły 1 kontynuuje natomiast tradycję uczestnictwa w 24-godzinnym wyścigu Le Mans i rok 2023 nie będzie wyjątkiem. Jacques Villeneuve, mistrz świata Formuły 1 z 1997 roku, wystartuje z ekipą Floyd Vanwall Racing Team, natomiast zwycięzca klasyfikacji generalnej z 2009 roku, Jenson Button, pojawi się na starcie za kierownicą Chevroleta Camaro ZL1 NASCAR zespołu Henrick Motorsports. Na pętli nie zabraknie również takich nazwisk jak Antonio Giovinazzi, Paul di Resta, Jean Eric Vergne, Robert Kubica i wielu innych, którzy będą chcieli znaleźć się w centrum uwagi.

Do przygody w dwudziestoczterogodzinnym starciu dołączy również wcześniej wspominany skład wykorzystujący specjalnie dostosowany samochód serii NASCAR. W ekipie Henrick Motorsports, prócz Jensona Buttona, wystartują Mike Rockenfeller, zwycięzca 24 Hours of Le Mans z 2010 roku oraz siedmiokrotny mistrz NASCAR, Jimmie Johnson.

Image: © Solene Bailly (ACO)