ACO zmienia harmonogram wrześniowego 24-godzinnego wyścigu Le Mans

Toyota Gazoo Racing #7 / © Toyota Motorsport GmbH

Osiemdziesiąta ósma edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans, która został przełożona z czerwca na wrzesień, została skrócona do czterech dni, które zapowiadają się intensywnie i ekscytująco dla sześćdziesięciu dwóch zespołów.

Wyjątkowe okoliczności, w których znalazł się cały świat po wybuchu pandemii koronawirusa COVID-19 spowodowały, że i legendarny 24-godzinny wyścig Le Mans musiał zostać potraktowany nadzwyczajnie. Automobile Club de I'Quest, w porozumieniu z FIA oraz głównymi partnerami, postanowił zmienić harmonogram z pięciu do czterech intensywnych dni, podczas których kierowcy wraz z zespołami przygotują się do wielkiego starcia i wystartują w 24-godzinnym wyścigu.

Osiemdziesiąta ósma edycja Le Mans rozpocznie się tradycyjnie od procedur kontrolnych, które zostały zaplanowane na środę, zanim 62 samochody pojawią się na torze Circuit de la Sarthe. W czwartek kierowcy wezmą udział w trzech trzygodzinnych sesjach treningowych, dwóch dziennych oraz jednej sesji nocnej, a także zmierzą się w kwalifikacjach, które potrwają czterdzieści pięć minut. W piątek zawodnicy będą mieli do dyspozycji godzinną sesję, a tuż po niej rozpocznie się nowa sesja Hyperpole, która wyłoni najszybsze składy w poszczególnych klasach.

Sam wyścig wystartuje w sobotę o godzinie 14:30 i zakończy po upływie dwudziestu czterech godzin w niedzielę.

"Ze względu na niespotykany kontekst międzynarodowy 24-godzinny wyścig Le Mans musiał oczywiście zostać zreorganizowany, ale dołożono wszelakich starań, aby zapewnić konkurencję wysokiej jakości, w której bezpieczeństwo pozostaje priorytetem" - czytamy w komunikacie ACO.

Prócz głównej rywalizacji na torze zobaczymy także serie Road to Le Mans oraz Porsche Carrera Cup.

Image: © Toyota Motorsport GmbH