Formuła 1

Esteban Ocon i Sergio Perez - Force India

Akcja ratunkowa Force India na Spa. Co dalej z zespołem?

Proces ratujący zespół Force India trwa i nie jest taki prosty. Na Spa zespół pojawi się jeszcze na starych zasadach, ale jeśli pozostałe ekipy wydadzą zgodę, na Monzy prawdopodobnie zobaczymy już składy nowych kierowców.

Pięciu kandydatów złożyło ofertę kupna zespołu, ale decyzja podpisania nowej umowy należała wyłącznie do administratora.

Lawrence Stroll i jego współpracownicy przejęli majątek zespołu wyścigowego, czyli fabrykę, samochody, części, załogę i prawa do dystrybucji funduszy FOM. Akcje zespołu pozostały na swoim miejscu, ponieważ tylko w taki sposób można było kontynuować udział zespołu w prawach telewizyjnych i nagrodach pieniężnych. Do tego potrzebne były podpisy wszystkich zespołów.

Pierwsza próba nie powiodła się, ponieważ Renault, McLaren i Williams nie zgodzili się na ratowanie Force India w obawie, że zespół ten mógłby stać się "zespołem B" Mercedesa.

Przy drugim podejściu FIA i Liberty Media zaproponowały pozostałym zespołom kompromis, który został poddany głosowaniu. W rezultacie, wszystkie dotychczasowe punkty zespołu Force India zostaną anulowane i ekipa będzie musiała zaczynać od zera walkę z takimi zespołami jak Williams, Sauber i Toro Rosso do końca tego sezonu. Force India otrzyma jednak pierwszą należną część zapłaty, czyli 36 milionów dolarów.

Jeszcze dziś, 23 sierpnia (według źródeł AMuS), zespoły mają podjąć ostateczną decyzję. Jeśli uda się zebrać wszystkie podpisy, już na torze Monza w zespole Force India być może pojawi się nowy skład kierowców. Taka jest część umowy.

Lance Stroll mógłby pojechać podczas włoskiego Grand Prix już dla ekipy Force India obok Sergio Pereza. Jednak w takim wypadku, kto zająłby miejsce Kanadyjczyka w Williamsie? AMuS sugeruje tutaj nikogo innego jak... Roberta Kubicę, który aktualnie jest rezerwowym i testowym kierowcą Williamsa.

Co w takim razie z Estebanem Oconem? Francuz ma dużą szansę, aby w McLarenie zastąpić Stoffela Vandoorne'a. W przyszłym roku byłby partnerem Carlosa Sainza w tej ekipie.

Lawrence Stroll spełniłby zobowiązania finansowe wobec Williamsa do końca roku. Jego część w Williamsie przejąłby od 2019 rosyjski miliarder Dimitry Mazepin.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone