Formuła 1

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari

Briatore: Vettel zmarnował potencjał najszybszego bolidu w stawce

Największym wrogiem Sebastiana Vettela, jest on sam. Vettel zmarnował potencjał tegorocznej maszyny, która mogła dać mu mistrzostwo świata -twierdzi były szef ekipy Renault Flavio Briatore.

Briatore dołączył do osób krytykujących Sebastiana Vettela, po utracie szans na zdobycie piątego mistrzostwa świata przez Niemca. Przypomnijmy że, podczas niedzielnego wyścigu na torze Suzuka, na początku wyścigu w walce o trzecią lokatę, doszło do kolizji z Maxem Verstappenem w wyniku czego kierowca Ferrari spadł na koniec stawki, a linię mety minął dopiero na szóstej pozycji, co pozostawia Niemcowi jedynie matematyczne szanse na tytuł.

Włoch, który pomagał w zdobywaniu mistrzostw świata Schumacherowi i Alonso, twierdzi, że Sebastian Vettel, mimo że posiada najszybszy bolid w stawce, popełnił bardzo dużą ilość nierozsądnych błędów w drugiej części sezonu, co przyniosło znacząca stratę do Hamiltona w klasyfikacji generalnej.

Sebastian popełnił zbyt dużo nierozsądnych błędów, które nie przystają czterokrotnemu mistrzowi świata. Jego największym wrogiem jest on sam. W tej chwili Ferrari ma najlepszy bolid w stawce, tylko brak im kierowcy, który potrafi radzić sobie z presja - powiedział podczas wywiadu z Nico Rosbergiem Flavio Briatore.

Wygrywanie pojedynczych wyścigów w sezonie, nie może dać ci mistrzostwa. Tak jest w przypadku Ferrari i Sebastiana. Jeśli przegrasz trzy, cztery wyścigi, twoja strata rośnie, wraz ze stratą rośnie również stres, z którym każdy kierowca na takim poziomie powinien sobie radzić. Stres, który towarzyszy kierowcą Formuły 1 jest ogromny i jeśli jesteś w stanie radzić sobie z presją, to znaczy, że już wygrałeś.

Vettel w tym sezonie popełnił kilka błędów, jednym z kluczowych było odpadniecie z wyścigu podczas GP Niemiec na torze Hockenheimring, gdzie Niemiec prowadził i wystarczyło dowieść zwycięstwo do mety. Kierowca Ferrari także podjął błędną decyzję, podczas obrony swojej pozycji na torze Monza, gdzie po kontakcie z Hamiltonem spadł na koniec stawki.

Briatore uważa, że desperacja Vettela, by wygrywać każdy wyścig za wszelką cenę, odbiła się kosztem utrzymania dobrego tempa, coś, czego Briatore musiał nauczyć Fernando Alonso podczas zdobywania mistrzostwa świata w 2005 i 2006 roku.

Vettel musi zrozumieć, że wyścig trwa więcej niż jedno okrążanie. Podobne myślenie miał Fernando, jednak z czasem zrozumiał o co chodzi w tej grze. Gdy chcesz wygrywać mistrzostwo, mając do wyboru pewne trzecie miejsce w wyścigu lub ryzykowne drugie, wybierasz bezpieczniejszą opcję i czekasz na dalsze szanse w wyścigu. Ważne jest to żeby pozostać dalej na torze.

Wypadek Sebastiana na Monzy nie miał żadnego sensu, wiedząc, że ma lepszych samochód Vettel nie potrzebnie ryzykował już na początku wyścigu, mógł odpuścić i szukać swoich szans w dalszej części rywalizacji.

Celem jest zdobycie punktów. Nie musisz wygrać każdego wyścigu, aby zdobyć mistrzostwo. W Formule 1 wygrywa ten co ma więcej punktów, nie ten, co ma więcej wygranych. Jeśli masz konkurencyjny bolid, wyprzedzasz przeciwnika, jeśli masz kolizje z rywalem, który ma więcej punktów niż ty, przewaga trafia do twojego konkurenta - podsumował Briatore.

Sebastian Vettel plasuje się na drugiej lokacie w klasyfikacji kierowców i traci do Lewisa Hamiltona sześćdziesiąt siedem punktów, na cztery rundy do końca sezonu.

Pliki Cookie

© 2011-2018 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone