Formuła 1

Bahrajn

Formuła 1 porzuca plany zimowych testów w Bahrajnie

Zespoły Formuły 1 zrezygnowały z zimowych testów w Bahrajnie. Na przedsezonowe przygotowania brane pod uwagę są obiekty w Barcelonie i Jerez.

W tygodniu po raz kolejny pojawiła się opcja, by zorganizować zimowe testy na Bliskim Wschodzie. W lutym i marcu panują tam zdecydowanie lepsze warunki niż w Barcelonie, przez co zebrane dane byłyby znacznie bardziej reprezentatywne niż te uzyskane w Europie. Poza tym wymieniony asfalt na torze w stolicy Katalonii stał się mało miarodajny, gdyż Pirelli zmuszone było zmniejszyć bieżnik opon, które miały zapobiec wynikające z przegrzewania pęcherzykowaniu.

Transport całego sprzętu do Bahrajnu wiązałby się jednak z większym wydatkiem pieniędzy. Organizatorzy mistrzostw zapowiedzieli w związku z tym, że zwrócą ekipom część poniesionych kosztów. Mimo to zespoły odrzuciły opcję organizacji zimowych testów w Bahrajnie.

Przedsezonowe przygotowania odbędą się więc w Europie. Pod uwagę brane są dwa hiszpańskie miasta – Jerez oraz Barcelona. Stolica Katalonii gościła kierowców zimą w ostatnich sezonach i z pewnością chciałaby dalej być gospodarzem testów. Są one bowiem głównym – obok weekendów wyścigowych F1 i MotoGP – źródłem przychodów.

Zimowe testy na Jerez nie odbywały się od 2015 roku. Za Andaluzją przemawia jednak nowy asfalt oraz lepsza niż w Barcelonie pogoda w pierwszych miesiącach roku.

Z tego, co wiem, do tego nie dojdzie – mówił na temat zimowych testów w Bahrajnie Paddy Lowe. Myślę, że w ciągu tygodnia stało się jasne, że nie ma wystarczającego wsparcia, by to zrobić. Teraz trwają dyskusję, gdzie dokładnie mają się odbyć. Dzisiaj odbyło się na ten temat spotkanie.

Zasugerowano Barcelonę, a Jerez jest opcją. Wymieniono tam nawierzchnię i myślę, że dlatego brany jest pod uwagę. Mogą istnieć też inne miejsca, ale te dwie lokalizację są najbardziej prawdopodobne – dodał dyrektor techniczny Williamsa.

Pierwotnie testy w Bahrajnie planowano w dwóch turach: 18-21 lutego oraz 26 lutego - 1 marca. Pierwsza runda sezonu, Grand Prix Australii ma się odbyć dwa tygodnie później.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone