Formuła 1

Jean Todt - FIA

Jean Todt: Formuła 1 nigdy nie będzie elektryczna

Prezydent FIA Jean Todt przyznał, że wszystkie sugestie, iż królowa motorsportu będzie musiała w niedalekiej przyszłości być całkowicie elektryczna są nonsensem i na pewno do takiej sytuacji nie dojdzie.

Rosnące z każdym sezonem zainteresowanie Formuły E, zarówno pod względem widzów, jak i producentów, którzy dołączają do elektrycznych wyścigów, doprowadza do dyskusji, czy Formuła 1 w niedalekiej przyszłości również powinna przejść w tryb bardziej ekologiczny.

Przypomnijmy, że Formuła E ma podpisaną umowę z FIA do 2039 roku, iż jest jedyną serią wyścigową korzystająca z elektrycznych silników.

To prawda, że mamy podpisaną umowę z właścicielami Formuły E do 2039 roku na używanie tylko przez nich silników elektrycznych. Jednak stwierdzenie, że po tym czasie Formuła 1 mogła by zostać elektryczna jest nonsensem. To się nie może stać, Formuła 1 powinna zostać Formułą 1, a Formuła E pozostać przy swoich elektrycznych silnikach - powiedział Jean Todt.

Prezydent FIA prócz plusów Formuły E, jakim jest wzrost jej popularności oraz wkraczanie nowych producentów do stawki elektrycznych wyścigów widzi też minusy, między innymi brak prędkości maksymalnej w bolidach, co było by uśmierceniem królowej motorsportu, którą jest Formuła 1.

Formuła E nie ma takiej wydajności, jak Formuła 1, na ten moment Formuła E występuje głównie w miastach, ponieważ nie wzbudzałaby ona zainteresowań na torach typu Monza itp.

Nie możemy porównywać Formuły E z Formułą 1, dla mnie Formuła E jest "dzieckiem" FIA, której władze muszą się jeszcze wiele nauczyć, ale nie mogę zaprzeczyć, że ta seria wyścigowa rozrasta się w imponującym tempie - dodał szef FIA.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone