Formuła 1

Grand Prix Włoch 2018

Jean Todt: Sezon 2021 bez nowych producentów

Prezydent FIA, Jean Todt poinformował, że mimo planowanych na sezon 2021 zmian dotyczących jednostek napędowych nie spodziewa się żeby do Formuły 1 dołączył jakiś nowy producent jednostek napędowych.

Władze F1 od kilku miesięcy debatują nad "rewolucją" silnikową, do jakiej ma dojść w sezonie 2021. Jej głównym założeniem ma być obniżenie kosztów oraz polepszenie dźwięku wydawanego przez jednostki napędowe. Długo trwała również debata na temat usunięcia systemu MGU-H od sezonu 2021, jednak pomysł ten przepadł i system pozostanie w F1. Ugoda między zespołami miała zostać podpisana przed GP Singapuru, jednak już wiemy że do tego raczej nie dojdzie, gdyż cały czas trwają prace nad poprawkami, które powinny usprawnić rewolucje i zachęcić nowych producentów do wejścia do Formuły 1.

Bardzo mocno do wejścia do F1 przymierzało się Porsche, jednak koncern postanowił zrezygnować z tych planów (przynajmniej do sezonu 2021).

Jeden z dużych producentów mocno pukał do drzwi F1, jednak po dokładnym przeanalizowaniu naszego projektu, stwierdził że musi odłożyć swoje plany na debiut w Formule 1, jednak chce dokładnie zapoznać się również z poprawkami w projekcie, gdyż może to przynieść pozytywny skutek w przyszłości - powiedział Jean Todt.

Moim priorytetem, jak i władz F1, jest utrzymanie w stawce obecnych czterech producentów. Niesprawiedliwe z naszej strony było by zagranie na zasadzie wprowadzenia nowego zespołu a wraz z nim wprowadzenia całkiem nowych zasad. Było by to zagranie bardzo nie fair wobec obecnych producentów, którzy ładują ogromne pieniądze w rozwój jednostek napędowych. Jest to jeden z powodów dla których na ten moment w stawce nie pojawi się żaden nowy producent. Będę bardzo szczęśliwy jeśli uda się utrzymać na kolejne sezony obecnych producentów - dodał.

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone