Formuła 1

Sergio Perez - Force India / © Sahara Force India Formula One Team

Kto za, a kto przeciw sprzedaży Force India?

McLaren, Williams i Renault nie chcą zgodzić się na ratowanie zespołu Force India przez Liberty Media. Nie chodzi tu o zakaz sprzedaży, ale o udział nowego zespołu w prawach komercyjnych F1.

Zgodnie z przepisami prawo to zostaje unieważnione, jeśli pozostałe ekipy nie będą jednomyślne.

Ponadto inne ekipy obawiają się także powstania "zespołu B" Mercedesa, jak to miało miejsce z Ferrari i Haasem albo Sauberem.

Poprzez niewielką inwestycję, ale kosztem utraty częściowo swojej niezależności, Haas i Sauber (zwłaszcza ten pierwszy) mogą stać się liderującymi ekipami reszty stawki (poza czołową trójką). A jak wiadomo Ferrari oferuje nie tylko silniki swoim mniejszym ekipom.

Wśród potencjalnych kupców zespołu Force India znajdują się Lawrence Stroll (ojciec Lanca Strolla), Dmitry Mazepin (ojciec Nikity Mazepina) i Pieter Rossi (ojciec Alexandra Rossiego).

W przypadku tego ostatniego, Rossi dołączyłby do Formuły 1 nie sam, ale wraz z Andretti Motorsport, ponieważ jego syn ściga się dla ekipy Andretti w IndyCar. Michael Andretti, szef zespołu, byłby zainteresowany wejściem do Formuły 1. Poza tym, jest on znajomym Fernando Alonso i Zaka Browna.

Piątym potencjalnym kupcem Force India jest firma Rich Energy, lecz w tym przypadku byłaby to dziwna transakcja, ponieważ sama firma warta jest milion funtów, a Force India jest winna Sergio Perezowi i Mercedesowi około 15 milionów euro.

Kolejnym wierzycielem jest BWT. Pomoc głównego sponsora zespołu została zaoferowana w formie pożyczki i przynajmniej jedna trzecia funduszu musi zostać zwrócona, czyli około 18 milionów euro.

Do tego dochodzi prawie 150 milionów dolarów wobec spółki macierzystej Orange India Holdings, której właścicielem jest Vijay Mallya.

Zatem jest kilka możliwości ratunku dla Force India, ale operacja nie będzie do końca łatwa. Dużą rolę odgrywa tu czas.

Zgodnie z Concorde Agreement zespół musi wziąć udział we wszystkich wyścigach sezonu, a w innym przypadku zostanie usunięty ze stawki.

Źródło: soymotor.com

Pliki Cookie

© 2011-2019 Motorsport Grand Prix. Wszelkie Prawa Zastrzeżone