Albon wykluczony z wyników kwalifikacji

Alexander Albon - Williams Racing / © Williams F1

Alexander Albon został wykluczony z wyników kwalifikacji, tracąc szesnastą pozycję do Grand Prix Australii, z powodu zbyt małej ilości paliwa w samochodzie, która uniemożliwiła pobranie regulaminowej próbki.

Zgodnie z regulaminem technicznym FIA musi mieć możliwość pobrania próbki paliwa o wielkości jednego litra z samochodu w dowolnym momencie, jednak po sesji kwalifikacyjnej GP Australii, federacja nie była w stanie tego zrobić w samochodzie Alexa Albona.

Sędziowie zastosowali standardową karę, która wyklucza kierowcę z wyników kwalifikacji, aczkolwiek wydali zgodę na start w niedzielnym wyścigu. W związku z powyższym Albon przystąpi do rywalizacji z alei serwisowej.

„Po kwalifikacjach samochód 23 nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby uzyskać wymaganą próbkę o wielkości jednego litra” – czytamy w komunikacie FIA.

„W tej sytuacji samochód 23 nie spełnia wymogów artykułu 6.5 Regulaminu Technicznego Formuły 1. Zgodnie z Art. 6.5.2 zawodnicy muszą zapewnić możliwość pobrania z samochodu próbki paliwa o pojemności jednego litra w dowolnym momencie. Procedura została zachowana, jednak próbka paliwa nie mogła zostać pobrana.”

„Sędziowie postanowili zastosować standardową karę za naruszenie techniczne. W związku z tym wzięli pod uwagę, że twierdzenie, iż nie uzyskano żadnej przewagi w zakresie osiągów, nie będzie stanowiło obrony.”

„Panel sędziowski otrzymał prośbę od zespołu Williams Racing o zezwolenie na start samochodu 23. W związku z tym sędziowie wydali zgodę na start samochodu 23, Alexa Albona.”

Image: © Williams F1