Alex Marquez przedłużył umowę z HRC. W sezonie 2021 dołączy do zespołu LCR Honda

Alex Marquez  / © Honda Racing Corporation

Alex Marquez podpisał nowy, dwuletni kontrakt z Honda Racing Corporation i w sezonie 2021 dołączy do zespołu LCR Honda. Hiszpan zajmie w nim miejsca Cala Crutchlowa.

HRC postanowiło przedłużyć umowę z Alexem Marquezem po sezonie 2020, jednak w przyszłym roku umieści go w zespole LCR Honda. Hiszpan zastąpi w ekipie Cala Crutchlowa, którego przyszłość na razie nie jest znana.

„HRC z radością kontynuuje współpracę z Alexem Marquezem poprzez proces uczenia się w kategorii MotoGP przez następne dwa sezony” – powiedział Yoshishige Nomura, prezydent HRC. „Po dogłębnym rozważaniu i dokładnej analizie obecnej sytuacji uważamy, że Alex ma wspaniałą szansę, by rozwijać się w królewskiej klasie z pełnym wsparciem fabrycznym w zespole LCR Honda. Wierzymy, że podążając tą drogą, w ciągu najbliższych trzech sezonów osiągniemy wyniki, których zarówno HRC, jak i Alex poszukują”.

Alex Marquez w ubiegłym sezonie wywalczył tytuł mistrzowski w klasie Moto2, dając sobie tym samym sporą szansę na awans do kategorii MotoGP. Zwiększyła się ona w momencie, gdy Jorge Lorenzo postanowił rozwiązać umowę z zespołem Repsol Honda, tym samym zwalniając miejsce. Honda nie zwlekała więc długo i zakontraktowała Hiszpana w swojej fabrycznej ekipie, u boku jego starszego brata, Marca.

W związku jednak z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 sezon 2020 jeszcze się nie rozpoczął. Mimo to sytuacja na rynku transferowym jest dynamiczna, przez co zespoły podejmują kluczowe decyzje przed rozegraniem jakiegokolwiek wyścigu. Honda postanowiła więc zakontraktować w zespole Repsol Honda Pola Espargaro, natomiast Alex Marquez przejdzie do ekipy LCR Honda, gdzie zajmie miejsce Cala Crutchlowa. Kontrakt Hiszpana opiewać będzie na dwa lata.

„Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić moje przedłużenie umowy z Honda Racing Corporation. HRC dało mi możliwość przybycia do MotoGP i cieszę się, że na końcu 2020 roku dołączę do zespołu LCR Honda i będę rywalizować w tak dużej ekipie, mającej wielkie doświadczenie w MotoGP” – powiedział Alex Marquez.

„Chcę podziękować HRC i zespołowi LCR Honda za zaufanie, jakim mnie obdarzyli i że będę mógł kontynuować karierę w rodzinie Hondy. Będę ciężko pracować, aby dowieść ich zaufanie wynikam. Teraz z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie sezonu w Jerez i jestem całkowicie skoncentrowany na tym, aby dać z siebie wszystko w tym roku”.

Przedłużenie współpracy z HRC i przeniesienie Alexa Marqueza do zespołu LCR Honda zapewni mu dwa kolejne lata nauki, gdzie będzie mógł nabywać cenne doświadczenie w kategorii MotoGP i dalej się rozwijać.

„Cieszymy się, że możemy powitać Alexa Marqueza w naszym zespole w przyszłym sezonie. Alex jest dwukrotnym mistrzem świata, naprawdę ekscytującą perspektywą i jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że HRC wyznaczył nam zadanie pomagania mu w stawianiu kolejnych ważnych kroktów w jego wyścigowej karierze w MotoGP” – dodał szef zespołu LCR Honda, Lucio Cecchinello.

Partnerem Alexa Marqueza w ekipie LCR Honda będzie Takaaki Nakagami.

Podziękowania dla Cala Crutchlowa

Informując o przedłużeniu umowy z Alexem Marquezem, HRC podziękowała również Calowi Crutchlowowi za współpracę od 2015 roku. W ciągu pięciu sezonów Brytyjczyk w barwach ekipy LCR Honda odniósł trzy zwycięstwa i dwunastokrotnie stawał na podium.

HRC pragnie złożyć podziękowania Calowi Crutchlowowi za jego sumienną i niestrudzoną pracę od momentu dołączenia do HRC w 2015 roku. Dzięki trzem zwycięstwom i 12 wizytach na podium brytyjski zawodnik był cennym nabytkiem zarówno na torze, jak i poza nim. Był stałym źródłem doskonałych informacji zwrotnych dla inżynierów i kluczową częścią rozwoju Hondy RC213V w ostatnich latach. HRC życzy mu wszystkiego najlepszego w przyszłych staraniach” – czytamy w oświadczeniu HRC.

Image: © Honda Racing Corporation