Alfa Romeo F1 Team Orlen odsłania bolid C42

Alfa Romeo C42 / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Zespół Alfa Romeo F1 Team Orlen zaprezentował ostateczne malowanie swojej tegorocznej konstrukcji C42, którą w zbliżającej się kampanii rywalizować będą Valtteri Bottas oraz Guanyu Zhou.

Szwajcarski skład jako ostatni uczestnik Mistrzostw Świata Formuły 1 zdecydował się na odsłonięcie barw nowego auta na sezon 2022, choć zgodnie z planem rozpoczął przygotowania, korzystając ze specjalnego maskowania.

C42 finalnie zachował wcześniejszą biel i czerwień, a zespół odszedł od typowego dla siebie projektu, z które korzysta od 2018 i postawił na odwrotność kolorów.

Bolid Alfy Romeo to pierwsza konstrukcja, które została wyprodukowana w Hinwil zgodnie z przepisami dotyczącymi limitu budżetowego oraz nowej ery w Formule 1, która rozpoczyna się wraz ze startem tegorocznej kampanii. Nowe regulacje mają zapewnić wyrównaną rywalizację wewnątrz całej stawki. Sercem pojazdu jest silnik Ferrari, całości dopełniają: wykorzystująca efekt przypowierzchniowy podłoga, 18-calowe koła z niskoprofilowymi oponami oraz poprawiona w stosunku do poprzedniego modelu aerodynamika.

Alfa Romeo C42 / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

„Początek sezonu to zawsze ekscytujący czas, w którym na własne oczy widzimy owoce wieloletniej współpracy setek ludzi” – powiedział Frederic Vasseur.

„Nie możemy się doczekać rywalizacji z naszym nowym samochodem C42. Nie tylko dlatego, że to pierwsze auto, którym będziemy się ścigać w nowej, bardziej wyrównanej i ekscytującej erze Formuły 1, ale także dlatego, że mamy do tego samochodu ogromne zaufanie i wiemy, że pozwoli nam zrobić znaczący krok w kierunku czołówki.”

„Kiedy prezentujemy nowy samochód, możemy na dobre poczuć już początek nowego sezonu” – przyznał Jan Monchaux, dyrektor techniczny zespołu. „Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że ta premiera jest kamieniem milowym w znacznie dłuższej podróży, w którą nasz zespół zainwestował dużo czasu, zasobów i energii.”

Alfa Romeo C42 / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

„Zaprojektowanie i zbudowanie tego samochodu było ogromnym przedsięwzięciem. Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy, ale nasza praca się jeszcze nie skończyła. Chcemy cały czas wyciągać z C42 więcej, aby osiągać cele, które sobie wyznaczyliśmy.”

„Jestem pod wielkim wrażeniem naszego nowego bolidu” – dodał Valtteri Bottas. „To oczywiście mój pierwszy samochód w barwach Alfa Romeo F1 Team Orlen, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Już nie mogę się doczekać startu w Bahrajnie.”

„Fantastyczne jest to, że naprawdę nie mamy pojęcia, jak przebiegnie ten pierwszy wyścig. Testy w Barcelonie pozwoliły nam potwierdzić oczekiwania i określić postępy, jakie wykonaliśmy, ale prawdziwy sprawdzian przyjdzie dopiero teraz.”

Alfa Romeo C42 / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

„Odkąd dołączyłem do Alfa Romeo F1 Team Orlen, od razu widziałem w całym zespole wiele motywacji. Wszyscy starają się tutaj pracować ciężej niż inni, aby móc konkurować z najlepszymi. To daje mi motywację do jak najlepszego ścigania” – wskazał Fin.

„Jestem podekscytowany nowym sezonem, kiedy patrzę na malowanie naszego bolidu C42” – podkreślił nowy nabytek zespołu, Guanyu Zhou. „Jesteśmy na początku nowej ery w Formule 1. Mamy nowe przepisy i nowe samochody. Wszyscy zaczynamy od zera, a to stwarza dodatkowe szanse wszystkim zespołom.”

„Odkąd dołączyłem do Alfa Romeo F1 Team Orlen, wszyscy byli wobec mnie bardzo pomocni. Praca, zaangażowanie i motywacja każdego członka zespołu napawa mnie dumą i podekscytowaniem. Nie mogę się doczekać, kiedy staniemy na starcie i będę mógł walczyć o wyniki, do których wszyscy jako zespół dążymy.”

Alfa Romeo C42 / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

„Rozpoczęcie nowego sezonu to zawsze czas, w którym konfrontujemy nasze oczekiwania, nadzieje i plany” – przyznał Robert Kubica. „Cieszę się, że cały czas wspiera nas w tym PKN Orlen.”

„Ze względu na nowe przepisy w tym roku stawka w Formule 1 będzie jeszcze silniejsza. W prace nad bolidem C42 włożono niewiarygodną ilość wysiłku, dlatego już nie mogę się doczekać, kiedy przekonamy się, ile będziemy mogli dzięki temu osiągnąć.”

„Jako kierowca testowy staram się zapewnić jak największą pomoc w rozwijaniu tego bolidu. Zdaję sobie sprawę z tego, jak każde najmniejsze ulepszenie może wpłynąć na końcowy efekt. Praca, którą teraz wykonujemy, będzie miała kluczowe znaczenie na torze” – podsumował Polak.

Alfa Romeo C42 / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI
Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI