Alfa Romeo F1 Team Orlen przedłuża kontrakt z Zhou Guanyu

Zhou Guanyu - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Po udanej połowie kampanii stajnia z Hinwil podjęła decyzję o kontynuacji współpracy z Zhou Guanyu w przyszłym sezonie.

Chińczyk przez długi czas wyróżniał się w seriach towarzyszących. Będąc członkiem Akademii Alpine, zajął trzecie miejsce w zeszłorocznej klasyfikacji Formuły 2, co otworzyło mu drzwi do królowej motorsportu. Młodym talentem zainteresowany był Fred Vasseur, który wymienił całkowicie skład kierowców w swojej ekipie z Giovinazziego i Raikkonena na Bottasa i Zhou.

Po ponad półrocznej i owocnej współpracy, w ciągu której Guanyu pokazał bardzo dobry poziom i przewyższył oczekiwania stawiane przed nim jako nowicjuszem w Formule 1, podjęto decyzję o przedłużeniu współpracy.

„Alfa Romeo F1 Team Orlen będzie kontynuować swoją podróż z Zhou Guanyu, przedłużając współpracę z chińskim kierowcą na sezon 2023. W trakcie udanej kampanii debiutanckiej Zhou wykazał się poziomem dojrzałości i umiejętnościami wyścigowymi, które są rzadkie w jego młodym wieku, przyczyniając się do rozwoju zespołu, który zmierza do tego, co jest obecnie P6 w mistrzostwach konstruktorów” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

„Po przejściu do historii jako pierwszy kierowca z Chin, który wziął udział w Formule 1, Zhou zdobył punkty w swoim debiucie w Grand Prix Bahrajnu. Zaimponował zespołowi swoim zaangażowaniem i postawą, tworząc silną współpracę z kolegą z zespołu, Valtterim Bottasem i pokazując postępy w swoich występach, zarówno w kwalifikacjach, jak i wyścigu, runda po rundzie.”

„Nie mogę się doczekać dalszej współpracy z Zhou. Od pierwszego dnia z zespołem, na teście w Abu Zabi w zeszłym roku, zaimponował mi swoim podejściem do pracy i to zawsze jest bardzo pozytywna cecha. Wiedzieliśmy, że jest szybki, ale sposób, w jaki przystosował się do Formuły 1 w tak krótkim czasie, był jedną z najlepszych niespodzianek naszego sezonu” – komentuje szef stajni, Frédéric Vasseur.

„Jest bardzo miłym facetem, każdy w zespole lubi zarówno jego osobowość, jak i nastawienie. Miał pokorę, by zadawać pytania i uczyć się, zarówno od inżynierów, jak i od Valtteriego, oraz inteligencję, by wykorzystać wszystkie zdobyte informacje, aby poprawiać się wyścig po wyścigu. Będzie miał to doświadczenie, aby czerpać z niego w przyszłym sezonie i jestem pewien, że zrobi kolejny krok naprzód, gdy będziemy dalej rozwijać nasz zespół.”

„Jestem szczęśliwy i wdzięczny Alfa Romeo F1 Team Orlen za możliwość bycia częścią zespołu na kolejny sezon” – dodał Zhou Guanyu.

„Dotarcie do Formuły 1 było spełnieniem moich marzeń, a uczucie rywalizacji w wyścigu po raz pierwszy pozostanie ze mną na zawsze: zespół był niesamowicie wspierający, witając mnie od pierwszego dnia i pomagając mi przystosować się do najtrudniejszych serii sportów motorowych.”

„Jest więcej, co chcę osiągnąć w tym sporcie z zespołem, a ciężka praca, którą wykonaliśmy od początku roku, to tylko pierwszy krok w kierunku tego, gdzie chcemy być w następnym sezonie. Jest jeszcze wiele do nauczenia się, wiele do rozwinięcia, ale jestem pewny swojej pracy: nie mogę się doczekać kolejnego rozdziału naszej wspólnej historii.”

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI