Alfa Romeo: Formuła 1 musi wyciągnąć wnioski z GP Belgii

Antonio Giovinazzi - Alfa Romeo Racing Orlen / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Zespół Alfa Romeo Racing Orlen wyraził swoje rozczarowanie w związku z sytuacją zaistniałą podczas Grand Prix Belgii, jednak ma nadzieję, że Formuła 1 wyciągnie odpowiednie wnioski.

Ze względu na złe warunki pogodowe start wyścigu na torze Spa-Francorchamps przesunięto początkowo o pół godziny, a następnie w ciągu prawie trzech godzin podjęto dwie próby rozpoczęcia rywalizacji.

Ostatnia z nich miała miejsce o godzinie 18:17, podczas której kierowcy wykonali dwa okrążenia za samochodem bezpieczeństwa, co wystarczyło, aby przyznać pierwszej dziesiątce połowę punktów mimo braku zielonej flagi.

Alfa Romeo ma nadzieję, że władze Formuły 1 wyciągną wnioski z tych wydarzeń, aby w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji.

„Decyzja o nieściganiu się w tych warunkach była słuszna, mając na celu ochronę kierowców, sędziów i samych widzów” - czytamy w oświadczeniu zespołu.

„Jednak sytuacja zostałaby rozwiązana o wiele lepiej, gdyby w ogóle nie doszło do „wyścigu”, którego byliśmy świadkami; ten wynik boli nas wszystkich, ale w szczególności fanów tego sportu, którzy nie zobaczyli tego, czego oczekiwali.”

„Mamy nadzieję, że F1 wyciągnęło wnioski i poprawi swoją organizację, co postawi kibiców naszego sportu na pozycji, na jaką zasługują.”

Ekipa z Hinwil w swoim oświadczeniu zwróciła się również bezpośrednio do kibiców.

„Ogromne podziękowania dla wszystkich fanów, którzy spędzili godziny w deszczu przed rozpoczęciem wyścigu. Dzięki swojej cierpliwości i determinacji zasłużyliście na miano «Kierowców Dnia».”

„Od miesięcy nie mogliśmy się doczekać, aż trybuny będą pełne kibiców wspierających nasz zespół i ten sport. Niestety nie mogliśmy Wam się zaprezentować.”

Alfa Romeo przegrała w trakcie tego wyścigu rywalizację z Williamsem, ponieważ Antonio Giovinazzi oraz Kimi Raikkonen zostali sklasyfikowani na 13. i 18. miejscu. George Russell zajął drugą lokatę, natomiast Nicholas Latifi zdobył pół punktu za dziesiątą pozycję. To umocniło Brytyjski skład na ósmym miejscu w klasyfikacji konstruktorów.

Image: Antonio Giovinazzi - Alfa Romeo Racing Orlen / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI