Alfa Romeo i Sauber rozstają się po sezonie 2023

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Alfa Romeo ogłosiła, że wraz z końcem 2023 roku zakończy się ich umowa sponsorska z Sauberem, w związku z pogłoskami o przejęciu zespołu z Hinwil przez Audi.

Szwajcarski zespół nawiązał współpracę z włoską marką w 2018 roku, a od 2019 startował pod jej szyldem. Obie strony były powiązane wieloletnią umową, jednak ich współpraca była poddawana corocznym przeglądom.

W związku z prawdopodobnym przejęciem zespołu przez Audi, dyrektor generalny Alfy Romeo, Jean-Philippe Imparato, zdecydował się zakończyć współpracę wraz z końcem 2023 roku.

„Alfa Romeo ogłosiła swój powrót do F1 w 2017 roku, mając długoterminowy plan, a w lipcu 2022 roku, biorąc pod uwagę obiecujące wyniki z pierwszej części sezonu pod względem rezultatów, marketingu i relacji z ekipą, przedstawiła decyzję o kontynuowaniu współpracy z Sauberem w 2023 roku” – czytamy w opublikowanym w piątek oświadczeniu Alfy Romeo.

„Ponieważ ekonomiczny i fabryczny zwrot marki zostanie osiągnięty w 2022 roku, Alfa Romeo oceni dostępne możliwości i zdecyduje, która będzie najlepsza dla utrzymania strategii i pozycjonowania marki.”

Audi ogłosiło w piątek, że zarejestrowało się w FIA jako oficjalny producent silników dla Formuły 1 od 2026 roku, lecz niemiecka marka nie zdecydowała jeszcze, kto będzie jej partnerem w zakresie podwozia, co ma zostać sfinalizowane do końca roku.

Potencjalnymi kandydatami do związania się z Audi były McLaren, Williams i Aston Martin, jednak to partnerstwo z Sauberem byłoby dla niemieckiego producenta najkorzystniejsze pod względem operacyjnym i logistycznym.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI