Alfa Romeo oczekuje lepszych rezultatów podczas startów dzięki nowemu sprzęgłu dostarczonemu przez Ferrari

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Alfa Romeo F1 Team Orlen od Grand Prix Francji będzie korzystać z nowego systemu sprzęgła w celu poprawienia osiągów podczas startów.

Skład z Hinwil to jedna z dwóch ekip, która korzysta z jednostek napędowych Ferrari, a od początku kampanii 2022 zmaga się z problemami podczas startów w stosunku do swoich rywali ze środka stawki.

Przed weekendem wyścigowym na Paul Ricard, Valtteri Bottas ujawnił, iż zespół z Maranello dostarczył im nowe sprzęgło, które ma rozwiązać problemy mające negatywny wpływ na ich zdolność do startów.

„Mamy tutaj nowe sprzęgło, w końcu” – przyznał Fin. „Wypróbujemy je po raz pierwszy podczas treningu. Jest to coś, nad czym Ferrari pracuje od dłuższego czasu. Teraz wreszcie mamy kilka nowych elementów do sprzęgła, które powinny zapobiec oscylacjom, z którymi walczymy.”

Bottas zapytany, jak bardzo problemy ze sprzęgłem wpłynęły na ich pozycję podczas pierwszej połowy sezonu, przyznał, iż był to „dość duży problem”.

„Mieliśmy tendencje do tracenia pozycji, najczęściej na starcie, a to nie jest fajne, ponieważ środek jest tak ciasny, że gdy stracisz pozycje, to utkniesz na jakieś dwadzieścia okrążeń. To nie ułatwia życia, więc miejmy nadzieję, że teraz będzie dobrze” – wyjaśnił.

Skuteczność startów samego Ferrari w sezonie 2022 również nie była gwarantowana. Przyznał to Carlos Sainz, który powiedział, że rozpoczęcie rywalizacji przez włoski zespół nie jest doskonałe i na tyle poprawne, na jakie pozwala tegoroczny samochód.

„Zidentyfikowaliśmy w naszym samochodzie problem niepozwalający na wykonywanie startów, które byliśmy w stanie realizować w zeszłym roku i prawdopodobnie który ma wpływ na kolegów z zespołów korzystających z naszego silnika. Wiemy jednak, gdzie ten problem leży.”

„Nie mówimy o tym wiele, ponieważ nie jest tak, że podczas każdego startu odpadamy, ale prawdopodobnie nie są najlepsze i takie, jakie możemy uzyskać tym samochodem. Miejmy nadzieję, że będziemy w stanie nad nimi pracować przez ten i kolejny rok” – dodał Hiszpan.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI