Alfa Romeo zostaje z Sauberem na 2023 rok

Valtteri Bottas - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Alfa Romeo przedłużyła umowę partnerską z zespołem Sauber i pozostanie w Formule 1 na sezon 2023, potwierdził Jean-Philippe Imparato.

Włoska marka powróciła do F1 w 2018 roku, zostając partnerem szwajcarskiego zespołu Sauber, który zmienił nazwę na Alfa Romeo Racing.

„Dziś rano podpisałem odnowienie umowy na 2023 rok” - powiedział w piątek dyrektor generalny Alfy Romeo, Jean-Philippe Imparato.

„Co roku w lipcu oceniamy sytuację. Jeśli w przyszłości stwierdzimy, że nie jesteśmy już zainteresowani obecnością w Formule 1, lub nasze inwestycje się nie zwracają, będziemy rozważać odejście.”

„Na chwilę obecną partnerstwo z Sauberem układa się naprawdę dobrze” – stwierdził Imparato.

Sauber, który jest własnością Islero Investments, prowadzi obecnie rozmowy z Audi. Dotyczą one sprzedaży 75% udziałów firmy z Hinwil, która prowadzi zespół Alfa Romeo F1.

Inwestycja ta umożliwiłaby Audi wejście do Formuły 1, co zostało zaaprobowane przez Volkswagena, który jest właścicielem marki. Podobnie sprawa się ma z Porsche, które również dostało zielone światło od Volkswagena, aby poprzez partnerstwo z Red Bullem dołączyć do królowej motorsportu.

Zaangażowanie Audi i Porsche w F1 ma się rozpocząć w 2026 roku, kiedy to wprowadzone zostaną przepisy dotyczące nowych jednostek napędowych.

„Jeżeli nie będziemy mogli kontynuować współpracy z Sauberem, to będziemy się rozwijać w inny sposób, w innej serii wyścigowej, gdyż chcemy, aby Alfa Romeo była obecna w motorsporcie” – stwierdził Imparato.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI