Alonso: Dzięki startom w innych kategoriach stałem się bardziej kompletnym kierowcą

Fernando Alonso - Alpine F1 Team / © Alpine F1 Team

Fernando Alonso przyznał, że dzięki startom w innych seriach wyścigowych stał się bardziej kompletnym kierowcą. Dodał także, że wypadek rowerowy nie zakłócił w żadnym stopniu jego przygotowań do sezonu.

Jak czujesz się przed swoim drugim stintem w F1?

Fernando Alonso: „Czuję się świetnie. Jestem w lepszej niż kiedykolwiek formie, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Przygotowuję się do tego powrotu już od pewnego czasu i mam świeżą motywację. Jestem gotowy!”

Czego najbardziej brakowało Ci podczas twojej nieobecności?

F. Alonso: „Szczerze mówiąc byłem tak zajęty innymi wyzwaniami, że nie tęskniłem za niczym konkretnym. Śledziłem ten sport i cały czas czułem się częścią tego środowiska, nawet będąc w innym padoku i startując w innej serii.”

Co jest dla Ciebie najbardziej ekscytujące w możliwości powrotu z Alpine?

F. Alonso: „To fantastyczna szansa dla obu stron. W przeszłości osiągnęliśmy razem tak wiele, że już na zawsze będziemy ze sobą związani. Wznowienie współpracy z ludźmi z Enstone i Viry naprawdę mnie motywuje, ponieważ mam do nich wielki szacunek i zaufanie.”

Tegoroczny samochód to w dużej mierze ewolucja konstrukcji z 2020 roku. Twoim zdaniem to dobrze czy źle?

F. Alonso: „W tej chwili nie myślę nad tym, czy to dobrze czy nie. Takie są w tym roku zasady i byłem tego świadomy decydując się na dołączenie do tego projektu. W pewnym sensie dobrze byłoby mieć nową koncepcję i zbiór zasad w sezonie 2021, ale z drugiej strony mogę traktować ten sezon jako przygotowanie i możliwość pracy nad przyszłością z wnętrza zespołu.”

Jakie są twoje cele na ten sezon?

F. Alonso: „Chcę doskonalić się jako kierowca. W ciągu ostatnich dwóch lat wiele się nauczyłem. Chciałbym wykorzystać to doświadczenie w Formule 1. Mam tu na myśli różne filozofie ścigania się, techniki jazdy i podejście do etyki pracy.”

„Jeżeli chodzi o wyniki, to ciężko coś przewidywać. W zeszłym roku środek stawki był bardzo ciasny, więc wszystko może się zdarzyć.”

Co możesz powiedzieć na temat twoich doświadczeń z Abu Zabi?

F. Alonso: „Naprawdę mi się podobało. Po wzięciu udziału w kilku wyścigach w zeszłym roku bardzo chciałem poprowadzić samochód F1 i udało mi się to po zakończeniu sezonu. Część radości z jazdy wynikała z tego, że dobrze było rozpocząć pracę z ludźmi, których będę mieć w tym roku po swojej stronie garażu.”

Czy będziesz potrzebować kilku wyścigów, aby powrócić do swojego dawnego tempa?

F. Alonso: „Myślę, że każdy kierowca w stawce potrzebuje trzech albo czterech wyścigów, aby dostosować się do nowego samochodu. Być może nieco więcej, jeśli ktoś zmienia zespół lub debiutuje.”

„Aby osiągnąć sto procent tempa mogę potrzebować kilku wyścigów, ale to dotyczy każdego. Kilka tygodni temu miałem wypadek rowerowy, ale na szczęście nie wpłynął on na przygotowania i moją kondycję.”

Czy jest coś, czego nauczyłeś się w innych seriach i zamierzasz wykorzystać to w F1?

F. Alonso: „Stałem się bardziej kompletnym kierowcą. Przekraczając własne granice i wychodząc ze swojej strefy komfortu ciągle uczysz się czegoś nowego. Bez wątpienia jestem teraz bardziej kompetentnym zawodnikiem niż dwa lata temu.”

Na jakim torze w tegorocznym kalendarzu najbardziej chciałbyś się ścigać?

F. Alonso: „Jest wiele miejsc, których nie mogę się doczekać. Wszystko zależy od tego, jak ostatecznie będzie wyglądać kalendarz. Na pewno czekam na Hiszpanię, Monako i Japonię, ale będę cieszyć się każdą sekundą podczas wszystkich weekendów.”

Jak zamierzasz poradzić sobie z 23 wyścigami?

F. Alonso: „To będzie długi i wymagający sezon, ale postaram się dostosować tak, aby być jak najbardziej efektywnym i zachować energię.”

Co, twoim zdaniem, może wnieść do zespołu nowy dyrektor, Davide Brivio?

F. Alonso: „Jestem podekscytowany jego przybyciem. Ma ogromne doświadczenie w MotoGP i jestem pewien, że zgotuje w F1 kilka niespodzianek.”

Ścigałeś się z Estebanem w 2018 roku. Czy nie możesz doczekać się wspólnych startów z nim w jednym zespole?

F. Alonso: „Znam go od dłuższego czasu i fantastycznie, że mamy teraz okazję ścigać się w Alpine F1. Był bardzo mocny w zeszłym sezonie, szczególnie w drugiej połowie. Ma duży potencjał, aby pomóc zespołowi w 2022 roku.”

Formuła 1 pełna jest młodych talentów. Co o nich sądzisz?

F. Alonso: „Jestem gotów podjąć ich wyzwanie. Nigdy nie ścigałem się z kimś myśląc, ile ma lat lub jak dużo Grand Prix ma na swoim koncie. Wszystkich szanuje tak samo.”

„Szczerze mówiąc wciąż są tutaj ci sami kierowcy co w 2018 roku. To dobrze, bo znam moich rywali.”

Jak według Ciebie wypadnie wasz samochód w porównaniu z pozostałymi?

F. Alonso: „To była trudna zima dla wszystkich. Większość naszych inżynierów musiała pracować z domu, więc rozwój auta śledziliśmy na wirtualnych spotkaniach. Cały zespół wykonał ogromną pracę i jesteśmy dumni z tego, co udało się osiągnąć.”

Jak opisałbyś udany rok?

F. Alonso: „Ściganie się w sposób tak bliski doskonałości jak to tylko możliwe. To jest to, co musimy robić i na co jestem przygotowany. Wyniki w F1 zależą od wielu czynników, ale zawsze musimy robić wszystko co w naszej mocy.”

Co myślisz o przyszłorocznych zmianach w regulaminie?

F. Alonso: „Uważam, że 99 procent ludzi w tym sporcie nie może się ich doczekać, a ja jestem jednym z nich. Mam nadzieję, że nowe samochody i zasady uczynią F1 lepszą i bardziej nieprzewidywalną.”

Skupiasz się bardziej na przyszłym roku?

F. Alonso: „Krótko mówiąc nie. Gdy tylko nadchodzi weekend wyścigowy, kwalifikacje, start wyścigu i walka o mistrzostwo, skupiam się tylko na tym.”

Image: © Alpine F1 Team