Alonso: Formuła 1 to obecnie najnudniejsza seria wyścigowa na świecie

Fernando Alonso / © McLaren F1

Powracający do Formuły 1 po dwuletniej przerwie Fernando Alonso stwierdził, że najważniejsza seria wyścigowa świata stała się w ostatnich latach zbyt przewidywalna.

Okres swojego dwuletniego rozstania z Formułą 1 hiszpański zawodnik wykorzystał między innymi na starty w rajdzie Dakar oraz w wyścigach długodystansowych, gdzie dołączył do grona zwycięzców legendarnego, 24-godzinnego wyścigu Le Mans i zdobył z zespołem Toyota Gazoo Racing tytuł mistrzowski.

Te doświadczenia skłoniły go do refleksji dotyczącej postrzegania różnych serii wyścigowych, zarówno przez zawodników jak i kibiców. Zdaniem Alonso, Formuła 1, na której skupia się uwaga znacznej większości kibiców sportów motorowych, stała się obecnie najnudniejszą serią, a wszystko to za sprawą dominacji Mercedesa i Lewisa Hamiltona, co czyni niemal każdy wyścig bardzo przewidywalnym.

„Świat sportów motorowych jest ogromy, ale 90 procent uwagi skupione jest na Formule 1” – stwierdził dwukrotny mistrz świata w rozmowie z dziennikarzami Le Figaro.

„Jest to jedyna kategoria wyścigowa, której wynik jest z góry przesądzony. Dlatego też Formuła 1 jest najnudniejsza ze wszystkich – jeszcze przed startem wyścigu znamy jego rozstrzygniecie.”

Zdaniem Fernando Alonso, taka sytuacja nie ma swoich odpowiedników w innych sportach motorowych. Pomimo że Formuła 1 jest i pozostanie najważniejszą serią wyścigową świata, to pozostałe gałęzie sportów motorowych są dla kibiców znacznie ciekawsze i ekscytujące.  

To jest sprzeczne z resztą świata sportów motorowych. Formuła 1 jest najlepszą serią wyścigową i zawsze taką pozostanie, ale pozostałe są dla kibiców znacznie bardziej spektakularne.”

Obecnie Hiszpan pracuje nad dokumentem, ukazującym kulisy jego startów w wyścigach wytrzymałościowych i liczy na to, że dzięki niemu większe grono odbiorców będzie mogło poznać tajniki serii WEC, co z kolei przyciągnie przed telewizory i na tory nowych kibiców.

„Mam nadzieję, że dzięki temu ludzie w wolnym czasie będą chcieli włączyć telewizję, aby śledzić zarówno mistrzostwa WEC, jak i inne serie wyścigowe.”

Image: © McLaren F1