Alonso i Vasseuer dołączą do Renault kosztem Abiteboula?

Cyril Abiteboul, Fernando Alonso i Frederic Vasseur

Odejście Sebastiana Vettela z Ferrari uruchomiło w F1 efekt domina, który w najbliższej przyszłości może mocno namieszać wewnątrz fabrycznego zespołu Renault. W grę wchodzi nie tylko wybór zespołowego partnera dla Estebana Ocona, ale również zmiana na stanowisku szefa zespołu.

Pozycja Cyrila Abiteboula w ekipie z Enstone z roku na rok coraz bardziej słabnie i niewykluczone, że sezon 2020 będzie ostatnim, w którym Francuz pełni rolę szefa Renault.

Francuski zespół pod przywództwem Abiteboula miał z roku na rok dokonywać wyraźnego progresu względem trzech czołowych ekip, ale rzeczywistość okazała się zdecydowanie inna i bardzo mocno zweryfikowała plany fabrycznej ekipy. Kością niezgody w tym duecie ma być nieoficjalnie plan zatrudnienia Fernando Alonso, który nie jest jednak faworyzowany przez obecnego szefa zespołu. Według francuskich dziennikarzy Abiteboul celuje w zatrudnienie Valtteriego Bottasa, który najprawdopodobniej po sezonie 2020 straci miejsce w Mercedesie na rzecz protegowanego George’a Russella.

W gronie potencjalnych następców Abiteboula w Renault wymienia się w szczególności jedną osobę, obecnego szefa zespołu Alfa Romeo – Frederica Vasseur’a. Francuz doskonale zna realia panujące wewnątrz zespołu z Enstone, ponieważ pełnił w tej ekipie rolę szefa w latach 2016-2017. Vasseur postanowił jednak odejść z zespołu Renault z powodu narastającego konfliktu z obecnym szefem francuskiej stajni.

Kontrakt 52-latka z Alfą Romeo wygasa wraz z końcem bieżącego roku, a jego potencjalna przyszłość w zespole z Hinwil będzie zależeć m.in. od dalszego zaangażowania włoskiego producenta samochodów w zespół F1. Dla Renault powrót Vasseur’a, jeszcze przed wprowadzeniem nowej rewolucji technicznej, byłby strzałem w dziesiątkę, ponieważ zespół – zwłaszcza w obecnym okresie – potrzebuje doświadczonego kierownika, który doskonale zna realia F1 i wie, jak umiejętnie poprowadzić swoją ekipę, co już dawno nie jest mocną stroną obecnego szefa stajni z Enstone.