Alonso: Kierowcy popełniają błędy, ale nie płacą za to żadnej ceny

Fernando Alonso - Alpine F1 Team / © Alpine F1

Fernando Alonso uważa, że Formuła 1 musi przyjrzeć się zmianom zasad kwalifikacji kierowców, którzy rozbijają się podczas czasówki i powodują wywieszenie czerwonych flag.

Sobotnia sesja kwalifikacyjna do Grand Prix Azerbejdżanu kilkukrotnie została przerywana przez wypadki - w Q1 z rywalizacją o jak najlepsze pole startowe pożegnali się Stroll i Giovinazzi, natomiast Ricciardo i Tsunoda zakończyli przedwcześnie jazdę odpowiednio w Q2 i Q3.

Wypadki kierowców spowodowały, że pozostali zawodnicy nie byli w stanie ponownie wyjechać na tor i poprawić swoich wcześniejszych rezultatów, co spotkało m.in. Sebastiana Vettela w drugiej sesji oraz Maxa Verstappena w finałowej odsłonie czasówki.

Fernando Alonso, który do wyścigu na torze w Baku ruszy z ósmego pola, przyznał, że same błędy zawodników i brak możliwości walki o lepsze lokaty, nie są wystarczającą karą.

„Trudno było wejść w rytm kwalifikacyjny przy czerwonych flagach” - powiedział Alonso. „Wiem, że wszyscy mają takie same warunki.”

„Czasami mamy wypadek i czerpiemy z tego korzyści, zmieniając samochód i startując do wyścigu w niedzielę. Po Monako i Baku jest to dziwne, że ludzie popełniają błędy, jednak nie płacą za to ceny.”

Hiszpan ujawnił, że po wyścigu w Monte Carlo toczyły się dyskusje na temat wypadku Leclerca w trzeciej odsłonie kwalifikacji i utrzymaniu przez niego pole position. Po sesji w Baku rozmowy powinny zostać wznowione, w kwestii potencjalnych zmian zasad w kwalifikacjach.

„Jest czterech lub pięciu kierowców, którzy popełnili błąd, a w niedzielę nie zapłacą za to żadnej ceny” - przyznał kierowca Alpine. „To trochę niesprawiedliwe względem innych.”

„Czasami czerpiemy z tego korzyści, ale musimy pomyśleć, jak to poprawić, ponieważ uważam, że nie cieszyliśmy się tymi kwalifikacjami.”

„Zawsze masz nadzieję, że zobaczysz w Q3 prawdziwą walkę na ostatnich kilku zestawach opon. Wtedy zaczyna się prawdziwa bitwa i chcesz ją obejrzeć.”

„Na pewno będą prowadzone rozmowy na ten temat” - dodał Alonso.

Image: © Alpine F1