Alonso o swojej przyszłości w F1: Chciałbym się ścigać przez następne dwa lata

Fernando Alonso - BWT Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Fernando Alonso przyznał, że chciałby rywalizować w Formule 1 przez kolejne kilka kampanii i nie zamierza rozstawać się ze sportem, mimo iż zbliża się do swoich czterdziestych pierwszych urodzin.

Hiszpan to najstarszy zawodnik obecnie rywalizujący w F1, jednak prezentowane tempo wyścigowe oraz manewry, których podejmuje się w walce z młodszymi zawodnikami, idealnie pokazują, że on sam pozostaje w idealnej dyspozycji i jest gotowy na kolejne starty na najwyższym szczeblu.

Wygasający kontrakt Alonso z końcem obecnej kampanii wywołał spekulacje, że zawodnik z Oviedo prawdopodobnie opuści kokpit bolidu Formuły 1. Ten odrzuca jednak takie sugestie i przyznaje, że chce się ścigać, a jego motywacja i zdolność prowadzenia auta pozostają nienaruszone.

„W przyszłym roku lub przez następne dwa lata chciałbym się ścigać, ponieważ czuję się obecnie najlepiej, a błędem byłoby oglądać Formułę 1 z domu, gdy nadal odczuwam sto procent swoich możliwości” – powiedział Fernando Alonso dla BBC Sport.

„Kiedy poczuję, że tak nie jest, będę pierwszy, który podniesie rękę i zakończy karierę, ponieważ F1 jest bardzo wymagająca: trzeba poświęcić wiele rzeczy w życiu, aby dalej się ścigać. Jednak w tej chwili nadal warto to robić.”

W wieku czterdziestu lat Fernando Alonso jest najstarszym zawodnikiem w Formule 1, jednak jak sam przyznał, wiek nie ma wpływu na jego wyniki, a dwuletnia przerwa po opuszczeniu McLarena, pomogła mu w przygotowaniach do startów z Alpine.

„Wiek nie jest czynnikiem w sportach motorowych” – podkreślił Hiszpan. „W innych sportach jest inaczej. Musisz polegać na swojej kondycji fizycznej i tym podobnych rzeczach, ale w motorsporcie [wolę] mieć jedno przednie lub tylne skrzydło niż być młodszym o trzy lata.”

„Dwa lata poza sportem wystarczyły, aby całkowicie zresetować umysł, a także kondycję fizyczną i cieszyć się treningiem oraz przygotowaniem do wyścigów. Jestem tak dobry, gdy miałem 25 lub 30 lat.”

Z końcem obecnej kampanii wyścigowej Fernando Alonso będzie mógł zakończyć starty w barwach Alpine, czego skutkiem będzie wygaśnięcie umowy. Hiszpan potwierdził jednak, że rozpoczął nieformalne rozmowy o przedłużeniu kontraktu z dyrektorem generalnym, Laurentem Rossim.

„Nie rozmawialiśmy oficjalnie” – przyznał Alonso. „Wypiliśmy kilka kaw, ale uważam, że będzie taka możliwość.”

Największym rywalem Hiszpana w drodze do kokpitu jest podopieczny Alpine, Oscar Piastri. Australijczyk zakończył poprzednią kampanię z mistrzowskim tytułem w Formule 2, jednak zabrakło dla niego miejsca w stawce F1.

Image: © Alpine F1 / XPB Images