Alonso: Zdobycie trzeciego tytułu byłoby czymś naprawdę wyjątkowym

Fernando Alonso - Alpine F1 Team / © Alpine F1

Fernando Alonso przyznał, że zdobycie trzeciego mistrzowskiego tytułu wiele by dla niego znaczyło, jednak nie jest zdesperowany, aby tego dokonać.

Hiszpan dwukrotnie sięgał po najwyższe trofeum Formuły 1 z zespołem Renault w latach 2005-2006 i był bliski w kolejnych sezonach swoich startów (2007, 2010 i 2012), jednak zawsze brakowało zaledwie kilku punktów, aby to sfinalizować.

Następne dwa lata rywalizacji w Ferrari również nie pozwoliły zbliżyć się do założonego planu, a okres braku konkurencyjności w zespole McLaren spowodował, że Alonso odszedł z F1 po sezonie 2018, aby zająć się inną gałęzią sportów motorowych.

To nie był jednak koniec jego startów w królowej sportów motorowych, co sam wielokrotnie potwierdzał, a udowodnił przed 2021 rokiem, kiedy wraz z zespołem Alpine postanowił powrócić do sportu i przygotować się do walki o tytuł.

Alonso przyznał, że zdobycie trzeciego mistrzostwa byłoby pewnym przesłaniem dla przyszłego pokolenia kierowców, którzy pragną startować w Formule 1, a wiek nie jest żadną przeszkodą i nie definiuje, jak sumiennie podchodzi się do tego, co się robi.

„To by wiele znaczyło, na pewno” - powiedział Fernando Alonso w podcaście Beyond the Grid, o perspektywie walki o tytuł w przyszłorocznym sezonie.

„Jednak nie chodzi o to, że desperacko chcę go zdobyć i że zmieniłoby to całą moją karierę lub sposób postrzegania sportu.”

„Jestem osobą konkurencyjną we wszystkim, co robię, więc z niecierpliwością czekam na trzecie mistrzostwo i zrobię wszystko, a nawet więcej w nadchodzących latach.”

„Znaczyłoby to wiele, jeśli chodzi o dziedzictwo, po zakończeniu mojej kariery w Formule 1, o tym, jak zawsze przekraczać granice, zawsze starać się znaleźć doskonałość w tym, co robisz, być mocno zdyscyplinowanym w sposobie rywalizacji, w sposobie, w jaki podchodzisz do wyścigów.”

„Nie ma znaczenia, czy masz dziewiętnaście lat, czy czterdzieści dwa lub czterdzieści trzy, to sposób na życie i pełne oddanie sportowi.”

„To będzie prawdopodobnie największa rzecz, jeśli zdobędę trzecie mistrzostwo. Będzie to pewnego rodzaju dziedzictwo i przesłanie dla przyszłych pokoleń.”

Nieustająca praca ekipy Alpine nad poprawą tempa swojego auta oraz czysta kartka papieru, w odniesieniu do nowych regulacji, które zadebiutują w Formule 1 w 2022 roku, może okazać się strzałem w dziesiątkę, co umożliwi Alonso walkę o kolejny tytuł.

Pytanie jednak brzmi, czy Hiszpan po sukcesie odwiesi kask i definitywnie zakończy karierę, czy pozostanie w sporcie na dłużej. Sam zainteresowany jasno dał do zrozumienia, że zamierza rywalizować na najwyższym poziomie jeszcze przez dwa lub trzy lata, a decyzja nie będzie zależna od konkurencyjności bolidu.

„Tak, będę”, odpowiedział Hiszpan na pytanie, czy pozostanie w Formule 1 po 2022 roku, jeśli bolid o nowej specyfikacji okaże się dobry. „I nawet, jeśli samochód nie będzie tak konkurencyjny. Planuję zostać, co najmniej dwa lub trzy lata” - dodał.

Image: © Alpine F1