AlphaTauri z silną ewolucją w nowym AT04

AlphaTauri AT04 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zespół AlphaTauri przyznał, że wyciągnął wnioski z zeszłorocznego samochodu i zdecydował się na dużą ewolucję nowego AT04, ze szczególnym uwzględnieniem „opakowania” projektu.

W sobotę stajnia z Faenzy zaprezentowała swoje nieco zmodyfikowane barwy na 2023 rok. Nowy samochód po raz pierwszy pojawi się na torze w przyszły wtorek na torze w Misano.

Zeszłoroczny sezon okazał się dla włoskiego zespołu rozczarowujący, a ich bolid cierpiał na brak docisku, który wpłynął na osiągi i niespójnych wyników.

Dyrektor techniczny AlphaTauri, Jody Egginton, oraz jego inżynierowie zdecydowali się na agresywne podejście rozwojowe, starając się wyeliminować słabości poprzedniego samochodu.

„Prawie każdy obszar samochodu to silna ewolucja w stosunku do AT03, przy czym, po stronie układu, duży nacisk położono na opakowanie, aby zapewnić najlepszą podstawę do rozwoju aerodynamiki” – wyjaśnił Egginton.

AlphaTauri AT04 / © Getty Images / Red Bull Content Pool

„Wiele nauczyliśmy się od AT03 w trakcie jego rozwoju i wiele z tego, czego się nauczyliśmy, zostało przeniesione do układu AT04, aby zaradzić niektórym słabościom, które zidentyfikowaliśmy w poprzednim samochodzie.”

„Mówiąc prościej, w porównaniu z naszymi konkurentami brakowało nam trochę docisku i była szansa na zmniejszenie masy.”

Zazwyczaj inżynierowie AlphaTauri włączali do swoich nowych specyfikacji elementy konstrukcyjne pochodzące z Red Bulla, takie jak skrzynie biegów, hydraulika i tylne zawieszenie. Egginton przyznał, że skala współpracy została taka sama w przypadku nowego modelu AT04.

„Program współpracy jest kontynuowany w zasadzie na tych samych zasadach, co w poprzednich latach. Jest to dla nas bardzo korzystne i dlatego będziemy podążać tą samą drogą.”

„Mamy kilka części, które mają taką samą specyfikację jak w zeszłym roku, niektóre części zostały poprawione, ale sam zakres elementów, które bierzemy od Red Bulla, jest taki sam.”

„To strategiczna decyzja, jeśli chodzi o to, co bierzemy rok do roku, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to kontynuacja tego, co w tamtym roku.”

AlphaTauri AT04 / © Getty Images / Red Bull Content Pool
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool