AlphaTauri zapowiada szereg indywidualnych poprawek od drugiego wyścigu sezonu

Pierre Gasly - Scuderia AlphaTauri / © Motorsport Grand Prix

Franz Tost, szef Scuderii AlphaTauri, zapowiedział wprowadzenie „indywidualnych” poprawek w zakresie aerodynamiki, które zostaną zastosowane od drugiego wyścigu w Austrii.

Tegoroczna kampania F1 ruszy już niebawem, 5 lipca na austriackim torze Red Bull Ring. Ponad trzymiesięczne opóźnienie startu sezonu spowodowane jest wybuchem globalnej pandemii COVID-19, która sparaliżowała nie tylko sport, ale i wszelkie dziedziny życia oraz gałęzie gospodarki.

Mimo przerwy od ścigania, w sezonie „ogórkowym” sporo się w F1 zadziało. Rozstrzygnęła się kwestia przyszłości Sebastiana Vettela w zespole Ferrari, który w połowie maja ogłosił rozstanie z Niemcem po zakończeniu tegorocznych zmagań. Zaraz potem ruszyła karuzela transferowa, na której swoje nowe posady znaleźli Carlos Sainz i Daniel Ricciado.

Kierowcy, w ramach podtrzymania swojej formy, imali się różnych zajęć – niektórzy zdecydowali się na udział w wyścigach wirtualnych, inni wybierali – o ile było to możliwe – powrót na tory kartingowe.

Niestety inżynierowie zespołów nie byli już w tak dobrym położeniu, bowiem pandemia i związane z nią obostrzenia, wymusiły zamknięcia fabryk na dość długi okres czasu, przez co prace nad ewentualnymi poprawkami były niemożliwe.

Stąd też, większość ekip przyjedzie do Austrii z takimi samymi bolidami, które miały ścigać się podczas marcowego, odwołanego wyścigu w Australii.

„W międzyczasie nie było możliwości rozwoju samochodu. Nie jeździliśmy też na torze” – powiedział Franz Tost, szef AlphaTauri dla serwisu Motorsport-Total.

Z tego powodu, Austriak przewiduje, że podczas inaugurującego wyścigu, układ sił będzie podobny do tego, jaki ujawniał się w czasie przedsezonowych testów w Barcelonie.

Tost liczy jednak na udany start w Austrii oraz przyzwoite wyniki swoich kierowców i zapowiedział wprowadzenie poprawek, tyle że od drugiej rundy sezonu – z zaznaczeniem, iż będą to „indywidualne” modyfikacje.

„W przypadku drugiego wyścigu, jak i wszystkich innych, zaplanowaliśmy indywidualne ulepszenia, szczególnie w dziedzinie aerodynamiki.”

Scuderia AlphaTauri, podobnie jak kilka innych ekip, zdecydowała się na prywatny test w ramach przygotowań do rozpoczęcia sezonu 2020. Zostanie on przeprowadzony w formie dnia filmowego, 24 czerwca na torze Imola. Kierowcy Pierre Gasly i Daniił Kwiat poprowadzą tegoroczną konstrukcję AT01, mając do wykorzystania limit 100 kilometrów.

Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem Imola ten ma szansę na organizację tegorocznego wyścigu F1 – w piątek, 12 czerwca, szef toru ogłosił odnowienie najwyższej homologacji FIA. Dzięki temu kierowcy AT będą mogli pozyskać niezbędne dane dla swojego zespołu, jak i Red Bulla, które mogą dać pewną przewagę tym ekipom w razie ewentualnej rywalizacji na tym obiekcie.

Image: © Motorsport Grand Prix